Prawo

PREZES SKO UDZIELA INFORMACJI PUBLICZNEJ

Do wydania decyzji w sprawie udzielenia lub nieudzielenia informacji publicznej związanej z działalnością Samorządowego Kolegium Odwoławczego uprawniony jest Prezes SKO a nie Kolegium SKO.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim (dalej: WSA) trafiła skarga na decyzję wydaną przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: SKO). W dniu 21 lipca 2017 r. do SKO trafił wniosek o udostępnienie informacji publicznej obejmującej przesłanie kserokopii delegacji służbowych prezesa SKO za okres od 1 stycznia 2014 r. do 4 sierpnia 2017 r. oraz kopii delegacji członków SKO za ten sam okres. Wnioskodawczyni wskazała, że brak jest konieczności wykazania interesu publicznego, z uwagi na fakt, że żądana informacja jest informacją prostą.

 

 

SKO w odpowiedzi wykazało, że żądana informacja ma charakter informacji przetworzonej ( art. 3 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z 6 września 2001 r. (DzU 2001 nr 112 poz. 1198) w związku z czym konieczne jest wykazanie interesu publicznego. Żądanie wnioskodawczyni wymagało podjęcia szeregu działań organizacyjnych i zaangażowania środków osobowych, które zakłócą normalny tryb pracy podmiotu zobowiązanego oraz utrudnią wykonywanie przypisanych mu zadań.

 

 

WSA rozpoznając sprawę wskazał, że prawo do informacji publicznej zostało określone w art. 61 Konstytucji RP (DzU 1997 nr 78 poz. 483) oraz w art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Sąd podkreślił, że każdy obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej, osób pełniących funkcje publiczne, organów samorządu gospodarczego i zawodowego oraz innych osób i jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Następnie odniósł się do formy w jakiej odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania w tej samej sprawie powinno nastąpić, a także przez kogo powinno zostać wydane. Wskazał, że decyzja powinna zostać wydane zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego (DzU 1960 nr 30 poz. 168) przez odpowiedni organ władzy publicznej. Badana decyzja została wydana przez SKO w składzie trzyosobowym, czyli przez organ wyższego stopnia, który nie jest uprawniony do załatwiania wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Według WSA to prezes SKO jest organem, który kieruje pracami SKO, reprezentuje je na zewnątrz oraz wykonuje czynności przewidziane przepisami prawa dla organów administracji publicznej. Z tego wynika, że to właśnie Prezes SKO jest organem zobowiązanym do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej (wyrok WSA z 17 września 2014 r., sygn. akt II SAB/Gd 97/14).

 

 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 25 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Go 1116/17

TAGI: orzecznictwo, orzeczenie,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane