W samorządach

Priorytety związku miast: finanse, samorządowy senat i obszary funkcjonalne

Związek będzie dążyć do uwzględniania w budowaniu systemu finansów lokalnych standardów wykonywania usług publicznych (zwłaszcza oświata, zadania zlecone) – to jeden z priorytetów legislacyjnych związku.

Wśród priorytetów legislacyjnych znalazły się m.in. działania na rzecz korzystnych dla miast, systemowych rozwiązań dotyczących finansów JST i na rekompensowaniu ubytków w dochodach własnych spowodowanych zmianami ustawowymi. Związek będzie dążyć do uwzględniania w budowaniu systemu finansów lokalnych standardów wykonywania usług publicznych (zwłaszcza oświata, zadania zlecone), chce także doprowadzić do nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Delegaci zaplanowali również działania prowadzące do zmian ustrojowych.

 

- Wejście samorządowców do Senatu zmieniłoby polską politykę - uważa prezydent Frankiewicz. Prezes ZMP zapowiedział, że Związek Miast Polskich będzie dążył do wyeliminowania ograniczenia łączenia mandatu w samorządzie z mandatem senatora.

 

Wzmacnianie środowiska samorządowego i obrona dorobku polskiej decentralizacji - to ważne punkty w programie działania ZMP na ten rok. Szczególnie ważna data w tym roku to 4 czerwca i I Zjazd Samorządnej Rzeczpospolitej, na który zaprosił wszystkich polskich samorządowców do Gdańska tuż przed śmiercią zamordowany w styczniu Paweł Adamowicz. Druga ważna data to 1 maja - a więc 15. rocznica członkostwa Polski w UE. Miasta planują wspólną kampanię, która ma przypomnieć Polakom, że nasz kraj to część Unii Europejskiej i że każdy z nas wiele zawdzięcza członkostwu w tej wspólnocie.

 

Przedstawiciele miast przyjęli Deklarację, w której czytamy: "1 maja będziemy radośnie świętować 15. rocznicę powrotu do wolnej Europy, a 26 maja weźmiemy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, od wyniku których będzie zależeć nasza wspólna, polska i europejska, przyszłość".

 

Źródło: informacja prasowa ZMP.

 

 

 

 

Tezy programu działania ZMP w VIII kadencji

 

Priorytety legislacyjne:

a) działanie na rzecz korzystnych dla miast, systemowych rozwiązań w zakresie finan­sów jednostek samorządu terytorialnego, w tym przywrócenie zasady rekompen­sowania powodowanych zmianami ustawowymi ubytków w dochodach własnych,

b) doprowadzenie do uwzględniania w budowaniu systemu finansów lokalnych stan­dardów wykonywania usług publicznych (zwłaszcza oświata, zadania zlecone),

c) wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości gruntowych, części samorzą­dowych podatku PIT oraz zwrotu podatku VAT od inwestycji publicznych,

d) wyegzekwowanie wprowadzenia zasady jedno miasto - jeden gospodarz,

e) wzmacnianie mechanizmów rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych,,

f) nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych.

 

 

Wzmacnianie środowiska samorządowego i obrona dorobku polskiej decentralizacji:

a) 1 maja - XV rocznica członkostwa Polski w UE - udział w kampanii miast;

b) 26 maja - wybory do PE - działania na rzecz wyższej frekwencji;

c) 4 czerwca - I Zjazd Samorządnej Rzeczpospolitej w Gdańsku;

d) wybory parlamentarne (senat samorządowy);

e) 27 maja 2020 - XXX rocznica wolnych wyborów rad gmin - zaprasza Wrocław;

 

 

Zmiany ustrojowe powinny zmierzać przede wszystkim do naprawy tego, co zepsuto podczas 29 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego, jak również do modernizacji ustroju tam, gdzie od lat formułujemy jasne wnioski i postulaty. Dotyczą one zwłaszcza:

a) przywrócenia jednomandatowych okręgów wyborczych,

b) zniesienia zakazu łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora,

c) przywrócenie samodzielności JST w zakresie zadań własnych (klauzula generalna w ustawach ustrojowych: ustawa wyznacza ramy prawne; o sposobie wykonywa­nia zadania w tych ramach decydują organy JST a nie rozporządzenia).

 

 

Z innych ważnych spraw trzeba wymienić:

a) wzmocnienie reprezentacji w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,

b) aktywny udział przedstawicieli miast w innych gremiach opiniotwórczych,

c) poszerzenie zakresu współpracy między miastami za pośrednictwem Związku,

d) wzmocnienie współpracy międzynarodowej miast - przekazywanie doświadczeń sąsiadom z Ukrainy, Białorusi, Bałkanów i państw kaukaskich.

Realizacja tych zamierzeń będzie możliwa tylko przy dalszym wzroście profesjonaliz­mu działań Związku, co z kolei wymaga jak najszerszego udziału przedstawicieli miast w podejmowanych działaniach. Polskie samorządy, w tym zwłaszcza miasta, potrzebują silnej reprezentacji. Będzie ona tym silniejsza, im bardziej solidarnie i aktywnie miasta będą budować swój Związek, współkształtować jego struktury i relacje zewnętrzne.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane