W samorządach

Przedstawiciele Rady Europy jadą do Słupska

Na początku września do Słupska przyjadą przedstawiciele Rady Europy, na czele z Axelem Fischerem przewodniczącym jednej z podkomisji Rady. Mają oficjalnie przekazać miastu Nagrodę Europy. Z tej okazji odbędzie się w dniach 5 i 6 września dwudniowa impreza, a my radzimy jak otrzymać taką nagrodę.

O tym, że Słupsk dołączy do elitarnego grona europejskich samorządów wyróżnionych Nagrodą Główną Rady Europy wiemy od 10 kwietnia gdy taką decyzje podjęło jednogłośnie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które obraduje w Strasburgu.

 

- Nagroda jest ukoronowaniem niemal 30 lat pracy Słupszczan na rzecz idei zjednoczonej Europy. Mieszkańcy naszego miasta angażują się we współpracę międzynarodową, młodzież chętnie uczestniczy w wymianach. Bardzo duży udział w otrzymaniu tej nagrody mają również słupscy artyści i środowiska twórcze, którzy bardzo aktywnie współpracują z partnerami z innych krajów. Bardzo się cieszę, że również ja mogłem mieć swój osobisty udział w staraniach o nagrodę. Jestem dumy, że razem z Robertem Willsonem z Carlise i Olafem Dielewiczem z Flensburga udało się nam zawrzeć porozumienie, które stało się fundamentem współpracy trwającej już ponad ćwierć wieku. Gdy podpisywaliśmy porozumienie reprezentowaliśmy miasta z różnych krajów, ale też z różnych światów - mówi Maciej Kobyliński, Prezydent Słupska i członek Komitetu Regionów.

 

Rada Europy doceniła wkład Słupska w budowanie wartości europejskich. Zdaniem Rady na szczególne uznanie Słupsk zasługuje za:

- pionierski projekt Trójporozumienia Carlisle - Flensburg - Słupsk, który powstał 25 lat temu z inicjatywy Macieja Kobylińskiego, Prezydenta Miasta Słupska;

 

- organizację Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie "Gwiezdny Krąg";

 

- aktywną działalność promującą Słupsk w zakresie zagranicznej współpracy gospodarczej;

 

- aktywności Prezydenta Słupska w Komitecie Regionów UE;

 

- współpracę młodzieży i placówek oświatowych z miastami partnerskimi; - mnogość projektów kulturalnych realizowanych przy współpracy z miastami partnerskimi;

 

- wieloletnią współpracę z 10 miastami z Europy i Azji, w tymi miastami;

 

- aktywność Słupska w Nowej Hanzie;

 

- działalność Młodzieżowej Rady Miasta Słupska na arenie międzynarodowej; - prowadzenie punktu Europe Direct.

 

- Aby ubiegać się o Nagrodę Europy należy wcześniej otrzymać 3 pomniejsze nagrody tzn. dyplom, flagę i odznakę. O Nagrodę główną ubiegamy się od kilku lat, ale od 2 lat byliśmy naprawdę blisko - uzupełnia informacje Dawid Zielkowski, rzecznik prezydenta.

 

Słupsk stał się 71. laureatem nagrody i czwartym polskim miastem, które otrzymało najbardziej prestiżową nagrodę jaką może przyznać Rada Europy.

 

Dwudniowa impreza z okazji otrzymania przez Słupsk Nagrody Europy 2014 będzie doskonałą okazją do zaprezentowania wszystkim gościom tego, co nasze miasto ma najlepsze. W piątek, 5 września zorganizowany zostanie koncert słupskich wokalistów i zespołów artystycznych. W większości są to bardzo młodzi ludzie, których kariera dopiero się zaczyna. Trzymając się tej konwencji gwiazdą wieczoru będzie Najlepszy Przekaz w Mieście, zespół który również dopiero zaczyna tworzyć swoją historię.

 

W sobotę zaplanowano najważniejsze wydarzenia związane z otrzymaniem Nagrody Europy. Punktualnie w południe rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której przedstawiona zostanie historia słupskich starań o nagrodę. Natomiast rajcy miejscy przyjmą uchwałę o przyjęciu Nagrody. Chwilę później uroczystości przeniesione zostaną na scenę na pl. Zwycięstwa, gdzie nastąpi oficjalne przekazanie nagrody. Statuetkę wręczać będzie Axel Fischer przewodniczący podkomisji ds. Nagrody Europy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

 

 

W imieniu mieszkańców Słupska odbierze ją Maciej Kobyliński Prezydent Słupska. Już ze statuetką rozpocznie się wielka parada radości, która przejdzie ulicami miasta. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele Rady Europy, polscy parlamentarzyści, europosłowie regionu pomorskiego, reprezentanci miast partnerskich, a także wszyscy chętni Słupszczanie, w tym m.in. reprezentanci klubów sportowych, organizacji pozarządowych, uczniowie, przedszkolaki i orkiestra.

 

Wieczorną część imprezy wypełni muzyka, która płynąć będzie ze sceny aż do godzin 21.00, wystąpi m.in. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Natalia Sikora - słupszczanka, zwyciężczyni koncertu debiutów w Opolu. Całość kilka minut po godz. 21 zakończy pokaz sztucznych ogni.

 

Oprócz prestiżu jaki niesie ze sobą wręczenie nagrody Rada Europy funduje stypendia dla młodzieży z miasta. To też świetna okazja, żeby miasto zaistniało w świadomości europejczyków. Wcześniej Nagrodę Główną Rady Europy z polskich miast otrzymały Częstochowa, Gdynia i Katowice.

 

Nagroda została ustanowiona aby aktywizować samorządy na arenie międzynarodowej i zachęcać do nawiązywania nowych kontaktów z partnerami zza granicy. 

Aplikować o nagrodę mogą miasta (gminy), które zawarły porozumienia bliźniacze z miastami z innych krajów i które podejmują szerokie działania na rzecz rozwijania stosunków z ich europejskimi partnerami. Każdego roku Komisja Środowiska, Rolnictwa oraz Spraw Lokalnych i Regionalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - a dokładniej jej Podkomisja do spraw Nagrody Europy - wybiera pięć miast, spośród których jedno jest rekomendowane do wyboru przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

 

Tyle ze słupska. Poniżej przedstawiamy informator dla miast kandydatów. Od czegoś trzeba zacząć.

 

 

 

Informator Rady Europy

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane