Przestrzeń dla partycypacji – kolejna edycja programu grantowego dla gmin

Autor: Sławomir Bukowski / 01.10.2019
W samorządach
Ruszył nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2” wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych dokumentów planistycznych. Samorządy mogą zgłaszać chęć udziału do 14 października.

Projekt skierowany jest do samorządów z całej Polski, które stoją przed wyzwaniem opracowania lub zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium. Jego celem jest wsparcie w rozpoczęciu dialogu z mieszkańcami na jak najwcześniejszym etapie procedury planistycznej.

 

– Dzięki włączaniu mieszkańców w takie prace mają oni szansę zrozumieć i zaakceptować ustalenia zapisane później w studium lub w planie miejscowym. Takie działanie pomaga lepiej poznać potrzeby użytkowników danej przestrzeni oraz rozpoznać i zniwelować ryzyko konfliktów społecznych – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

 

Samorządy, które wezmą udział w projekcie, otrzymają grant w wysokości ok. 20 tys. zł na przeprowadzenie konsultacji, uzyskają też eksperckie wsparcie. Specjaliści pomogą dobrać techniki i narzędzia konsultacyjne oraz zorganizują dla przedstawicieli urzędu szkolenia i warsztaty z dziedziny partycypacji obywatelskiej w planowaniu przestrzennym. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”.

 

Zainteresowane samorządy mogą się zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/formularz/

 

– Pierwsza edycja „Przestrzeni dla partycypacji” udowodniła, że można inaczej podchodzić do planowania przestrzennego. Warto włączać mieszkańców w podejmowanie decyzji o przestrzeni, bo przecież to dla nich ją projektujemy – mówi Maria Perchuć-Żółtowska.

 

Projekt „Przestrzeń dla partycypacji 2” realizuje Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Związkiem Miast Polskich, m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W pierwszej edycji projektu, trwającej do końca 2018 roku, wzięło udział 25 samorządów, m.in. Gorzów Wielkopolski, Kielce, Mikołajki Pomorskie, Mosina, Tychy, Wałbrzych, Olsztyn i Warszawa.

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, Dotacja, polityka miejska, plan miejscowy,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.