Przydomowe oczyszczalnie ścieków nielegalne?

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 03.02.2016
Prawo
Rada miejska nie może bezwzględnie zakazać sytuowania przy domach mieszkalnych zbiorników bezodpływowych na ścieki ani przydomowych oczyszczalni ścieków.

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie częściowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wprowadziła w niej między innymi zakaz sytuowania indywidualnych ujęć wody oraz zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Wojewoda zaskarżył uchwałę, uznając zakazy te za niezgodne z prawem. Ocenił bowiem, że nie można potencjalnym inwestorom zakazać rozwiązań dotyczących budowy indywidualnych ujęć wody i odprowadzania ścieków sanitarnych przewidzianych ustawą. Zaznaczył, że postanowienia miejscowych planów winny być realistyczne, możliwe do zrealizowania i nie mogą ograniczać chronionych konstytucyjnie praw obywateli. W odpowiedzi na skargę wojewody rada miejska wyjaśniła, że według niej logiczne jest to, że skoro gmina wybudowała m.in. w granicach analizowanego planu sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej, ponosząc znaczące koszty ich budowy z publicznych pieniędzy, to w jej opinii bezzasadne i nielogiczne byłoby dopuszczanie możliwości budowy indywidualnych ujęć wody, zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków na już uzbrojonych terenach położonych w mieście.

 

Sąd rozpatrując sprawę przypomniał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych. Stosownie zaś do art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo wodne, właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie; prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, z zastrzeżeniem ust. 3. W świetle natomiast § 26 ust. 1 i 3 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, działka budowlana, przewidziana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka taka może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.

 

Przywołane wyżej przepisy wyraźnie regulują uprawnienia i obowiązki właścicieli w okresie istnienia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz w okresie przed ich powstaniem. W tych okolicznościach wprowadzenie regulacji w tym przedmiocie w kontrolowanym planie, bez wyraźnej delegacji ustawowej, stanowi nieuprawnione przekroczenie granic władztwa planistycznego gminy.

 

(Wyrok WSA w Olsztynie z 6 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 501/15)

                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                   

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.