Przykładowe uchwały w sprawie sieci szkół

Autor: Andrzej Gniadkowski / 20.02.2019
Prawo
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina o konieczności uchwalenia nowej sieci szkół, która ma obowiązywać od 1 września 2019 roku i publikuje przykładowe uchwały. W liście do samorządowców minister Zalewska zwraca też uwagę, że od 2020 roku jedynym źródłem do podziału części oświatowej będzie tzw. nowe SIO. Władze gmin, powiatów i województw muszą się postarać o jak najbardziej rzetelne uzupełnienie tych danych.

12 lutego br. minister Anna Zalewska skierowała list do samorządowców z całej Polski. Przypomniała w nim, że zgodnie z przepisami ustawowymi, przyjętymi w roku 2016, jednym z ważnych zadań stojących przez radami gmin i radami powiatów jest ustalenie nowych planów sieci szkół od 1 września 2019 r.

 

Minister edukacji przypomniała o najważniejszych zmianach w systemie edukacji, które zostały zaplanowane na rok 2019. Warto zwrócić uwagę, że tylko do marca 2019 roku będzie działać tzw. stare SIO, czyli stary System Informacji Oświatowej. Od 2020 roku nowy System Informacji Oświatowej będzie jedyną podstawą do naliczenia kwoty subwencji oświatowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelność wpisywanych danych.

 

MEN przypomina też, że w bieżącym roku zakończy się kolejny etap zmian w polskim systemie edukacji. Sfinalizowany zostanie proces wygaszania kształcenia na poziomie gimnazjalnym. Pierwsi absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych opuszczą mury swoich szkół, a dalsze kształcenie będą kontynuować w 4–letnich liceach ogólnokształcących i 5-letnich technikach lub branżowych szkołach I stopnia.

 

Szefowa MEN poinformowała również, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało przykładowe uchwały w sprawie ustalenia sieci szkół: – Plany te powinny uwzględniać wszystkie ww. zmiany, w tym przekształcenia szkół, które dokonają się z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Wzorem roku 2017, aby Państwa wesprzeć w realizacji tego zadania, przygotowaliśmy przykładowe uchwały w sprawie ustalenia sieci szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych. 

 

 

 

Przykładowe uchwały do pobrania ze strony MEN:

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.