Ranking: Samorządy przyjazne klubom piłkarskim

Autor: Andrzej Gniadkowski / 01.04.2019
W samorządach
Prawie 350 mln zł rocznie wydają samorządy na kluby piłkarskie. Najwięcej otrzymują kluby na Śląsku, Mazowszu i Dolnym Śląsku. Najmniej hojne są gminy z województw warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Powstał pierwszy ranking samorządów przyjaznych klubom piłkarskim. Jego wyniki zostaną ogłoszone podczas gali konferencji "Edukacja Przyszłości", która odbędzie się 21-22 maja w Lublinie.

Ideą rankingu jest porównanie samorządów pod kątem wspierania przez nie klubów piłkarskich. Badanie objęło 2478 gmin, 314 powiatów i 16 samorządów wojewódzkich. Opisane zostały 5013 dotacje dla klubów piłkarskich. – Podliczyliśmy środki finansowe otrzymane przez poszczególne kluby piłkarskie, wydatki gmin na kluby piłkarskie w wydatkach ogólnych budżetów, wydatki gmin na kluby piłkarskie w przeliczeniu na jednego mieszkańca i środki finansowe otrzymane przez kluby piłkarskie w różnych klasach rozgrywkowych – tłumaczą autorzy rankingu.

 

Żeby możliwe było porównywanie jednostek, podzielono je na 6 kategorii. Zbadano oddzielnie województwa, powiaty, miasta na prawach powiatów, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.

 

Pełne wyniki rankingu zostaną ogłoszone podczas wieczornej gali towarzyszącej konferencji „Edukacja Przyszłości”, która odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym 21–22 maja 2019 roku.

 

Z zebranych danych wynika, że najwięcej na kluby piłkarskie wydają miasta i gminy województwa śląskiego, które w zeszłym roku przeznaczyły na ten cel ponad 55,7 mln zł. Kolejne miejsca zajmują samorządy z woj. mazowieckiego – 36,8 mln zł oraz dolnośląskiego – nieco ponad 35 mln zł.

 

Najmniej wydały samorządy województwa warmińsko-mazurskiego – w sumie nieco ponad 6,6 mln zł oraz lubuskiego – 8,7 mln zł. W sumie wszystkie samorządy gminne w kraju wydały na kluby piłkarskie w 2018 roku 342, 6 mln zł.

 

Ranking opracowali: Michał Czajkowski z firmy Statystyka Sportowa, który pozyskał i zgromadził dane oraz Paweł Chmielowski z Agencji Analityki Sportowej Sport Analytics, które dane ustandaryzował i opracował.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.