Rozmowy o wyzwaniach w edukacji w Lublinie

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 21.05.2019
Konferencje W samorządach
Lubelskie Centrum Konferencyjne przez najbliższe dwa dni będzie centrum dyskusji o wyzwnaiach w polskiej edukacji. Trwa VI Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty „Edukacja przyszłości”. Przez dwa dni nauczyciele, dyrektorzy, samorządowcy i eksperci z zakresu oświaty będą wspólnie dyskutować o wyzwaniach stojących przed polską edukacją, zarządzaniu oświatą, szkolnictwie branżowym, finansowaniu edukacji a także wykorzystaniu multimediów w szkole.

Wykładem „Edukacja w czasach idiokracji – nowe wyzwania i zadania” profesora Janusza Morbitzera rozpoczął się pierwszy dzień VI Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja przyszłości” w Lublinie. To wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu imprez oświatowych w Polsce, w trakcie którego o wyzwaniach oświaty dyskutują dyrektorzy szkół wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych.

 

Podczas tegorocznej konferencji szczególną uwagę prelegenci poświęcają wyzwaniom, jakie dziś stoją przed edukacją. Takim wyzwaniem – w opinii profesora Morbitzera – jest poszukiwanie rozwiązań zapewniających edukację kreatywną, przyjazną uczniowi. Zwrócił on także uwagę na wykorzystanie mediów, a w szczególności internetu, w dzisiejszej edukacji. Internetu, który wykorzystany w odpowiedni sposób może uczyć, a nie ogłupiać użytkownika (ucznia). – Żyjemy w epoce antropocenu czyli epoce człowieka-niszczyciela, epoce nieodwracalnych strat i krótkowzroczności człowieka. Żyjemy w świecie mediów, które są najważniejszym narzędziem komunikacji. – mówił profesor. Zwrócił on także uwagę na rolę nauczyciela, który w dzisiejszej szkole powinien być przede wszystkim przewodnikiem w świecie nauki, dającym uczniom cegiełki nauki, z których on sam buduje swoją wiedzę.

 

W edukacji niezwykle ważna jest też przestrzeń w jakiej odbywają się lekcję, gdzie uczniowie spędzają dużą cześć dnia.  Henryka Olszak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 w Lublinie, opowiedziała o parku znajdującym się na terenie prowadzonej przez nią placówki. Szkoła otwarta jest nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale też dla rodziców, całych rodzin, seniorów przez cały dzień. Z parku może korzystać każdy, odbywają się tam pikniki rodzinne, ogniska. W szkole działa izba pamięci, a także studnia pamięci. Na parapetach szkolnych funkcjonuje mobilna biblioteka. Na klatkach schodowych rozwieszono daty wydarzeń historycznych, wzory matematyczne. Funkcjonują tam „aktywne długie przerwy” z debatami na różne tematy.

 

Konferencja trwa jeszcze do jutra a w planach są między innymi rozmowy o zmianach w Karcie nauczyciela, ochronie danych osobowych w szkole, finansowaniu oświaty, współpracy szkół branżowych z pracodawcami a to wszystko podane z dobrymi praktykami z całej Polski

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.