Ruszają nabory w ramach Funduszu Dróg Samorządowych

Autor: Justyna Kamińska / 15.03.2019
W samorządach
Wojewodowie ogłaszają nabory wniosków o dotacje na drogi lokalne w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wnioski mogą składać samorządy gminne i powiatowe. Ich aplikacje będą przyjmowane do połowy kwietnia w zależności od województwa.

Chodzi o nowy instrument wsparcia dróg lokalnych, w ramach którego na drogi zarządzane przez samorząd najniższych szczebli mają trafić niespotykane dotychczas środki. Na ten rok, planowana kwota wsparcia ma w sumie wynieść 5,3 mld zł, a do 2028 roku - 36 mld zł. W ramach FDS wsparciem będą objęte zadania realizowane na drogach powiatowych i gminnych. Dotacja może wynieść od 50 do 80 proc. kosztów, a wysokość wsparcia będzie zależała od zamożności gminy. Maksymalną wysokość dotacji ustalono na poziomie 30 mln zł.

 

Do województwa mazowieckiego, w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, trafi  497,6 mln zł  z czego kwotę 379 mln zł przeznacza się na dofinansowanie zadań zgłoszonych w ramach tego naboru.

 

- Fundusz Dróg Samorządowych to ważny element rządowego programu wspierania samorządów w wychodzeniu z wykluczenia komunikacyjnego, obok projektu przywracania połączeń autobusowych. Dziś dobre drogi, to niezbędna rzecz nie tylko dla naszej wygody podróżowania, bezpieczeństwa, ale także dla właściwego rozwoju regionów. Jest to też odpowiedź na oczekiwania mieszkańców i władz lokalnych, którzy także w braku odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej widzą bariery rozwojowe. Potrzeby w tym zakresie są duże. Dlatego już w tym roku przeznaczamy na terenie województwa blisko 500 mln zł na budowę, przebudowę czy remonty dróg gminnych i powiatowych. Naszą wspólną odpowiedzialnością, wojewody i samorządów, jest tą kwotę właściwie i zgodnie z potrzebami wydatkować – informuje wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

W województwie mazowieckim dokumenty będą przyjmowane do 12 kwietnia.

 

Z kolei w województwie lubelskim łączna kwota na drogi gminne i powiatowe w układzie zadania jednorocznego to ponad 426 mln zł.  – Z tego 88 mln zł mamy już rozdysponowane na wnioski z naboru wrześniowego. Pozostała kwota 337 mln zł jest do rozdysponowania jeszcze w tym roku, na zadania trwające 12 miesięcy od podpisania umowy. Do tego mamy 105 mln zł na zadania wieloletnie – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

 

Środki FDS są przeznaczone na dofinansowanie zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg powiatowych (zadania powiatowe) lub budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych (zadania gminne). Zadania obejmują również przebudowę dróg wewnętrznych. W ramach realizacji mogą być dofinansowane zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie skrzyżowań z innymi drogami publicznymi. 


 
- Przyjmujemy wnioski zarówno na budowę nowych dróg, ale i  modernizację i remonty dróg istniejących, np. tych, które mają mniejszą szerokość, a już są wybudowane i wójtowie chcą zmodernizować je tak, żeby mieszkańcy mogli swobodnie jeździć. Tu nie ma obostrzeń jak w dotychczasowych programach rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej – dodał wojewoda. Wnioski można składać do 15 kwietnia.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.