Ruszył Europejski Szczyt Regionów i Miast w Bukareszcie

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 14.03.2019
W samorządach
Ponad 500 europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych przywódców z wszystkich państw członkowskich UE zebrało się w Bukareszcie by przez najbliższe dwa dni debatować o przyszłości Europy oraz roli regionów i miast Unii Europejskiej. W organizowanym pod hasłem „(Re)New EUrope” szczycie uczestniczyć będą także wysokiego szczebla przedstawiciele UE, w tym prezydent Rumunii Klaus Iohannis, premier Rumunii Viorica Dăncilă, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier oraz główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.

Europejski szczyt odbywa się w krytycznym momencie dla Unii Europejskiej, kiedy podejmowane będą ważne decyzje kształtujące jej przyszłość, w tym związane ze spodziewanym brexitem, wyborami europejskimi w maju i negocjacjami w sprawie długoterminowego budżetu UE po 2020 r. Stąd jedną z głównych postaci, które wezmą udział w szczycie jest główny negocjator UE Michel Barnier. Przedstawi on wpływ brexitu na miasta i regiony UE, jak Unia będzie wspierać obszary, które najsilniej odczują jego skutki, oraz jakie wnioski powinniśmy z tego wyciągnąć dla przyszłości UE.

 

Do Bukaresztu zaproszono również 100 młodych polityków szczebla lokalnego i regionalnego, aby zabrali głos w debacie na temat przyszłości Europy. Młodzi przywódcy podzielą się swoimi poglądami na kwestie dotyczące przyszłości Europy, jak również na temat tego, w jaki sposób UE może utrzymywać regularny kontakt z młodymi liderami lokalnymi i regionalnymi i co mogą zrobić regiony, miasta, parlamenty i partie polityczne, by zwiększyć ich zaangażowanie w politykę europejską.

 

Szczyt zakończy się przyjęciem przez lokalnych i regionalnych przywódców deklaracji pt. „Budowanie UE od podstaw wraz z naszymi miastami i regionami”. Deklaracja zostanie uroczyście wręczona prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi. Dokument ten przedstawi stanowisko miast i regionów będące apelem do przywódców instytucji UE oraz szefów państw i rządów, którzy w dniu 9 maja spotkają się w rumuńskim Sybinie, by debatować o przyszłości UE.

 

 

.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.