W samorządach

Ruszył nabór przedsięwzięć do Kontraktu Lubuskiego

Zarząd województwa lubuskiego ogłosił nabór przedsięwzięć do Kontraktu Lubuskiego. Określi on plany inwestycyjne miast i gmin, które zawiązały partnerstwa na rzecz wspólnego pozyskiwania funduszy unijnych i które nie należą do Miejskich Obszarów Funkcjonalnych Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.

Zarząd województwa przyjął już strategiczne założenia Kontraktu Lubuskiego oraz uwagi wniesione podczas przeprowadzonych na terenie województwa konsultacji społecznych. Teraz czeka na koncepcje przedsięwzięć. Będą one wpływać na specjalnych kartach projektu i będą oceniane według przyjętego przez zarząd wzoru.

 

– Ocena zawiera przede wszystkim zgodność przedsięwzięcia ze Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego, RPO oraz diagnozą, która została opracowana w partnerstwie.  Zgłoszone przedsięwzięcia muszą rozwiązywać konkretne problemy w sposób komplementarny. To będzie podstawowe kryterium – tłumaczy marszałek Elżbieta Polak.

 

Na Obszary Strategicznej Interwencji (OSI) dla miast subregionalnych zaplanowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 14,84 proc. całej alokacji, natomiast dla obszarów wiejskich – 10,5 proc. alokacji. Cała alokacja wynosi 906,1 mln euro do roku 2020.

 

W swoich koncepcjach gminy, które zawiązały partnerstwa, będą przedstawiać swoje plany inwestycyjne, które chciałyby zrealizować na terenie danego obszaru, a także ich szacunkowe koszty. Weryfikację, analizę oraz ocenę koncepcji będzie przeprowadzał zarząd województwa wspólnie z powołanym w tym celu Zespołem ds. Kontraktu Lubuskiego. W jego skład wchodzą dyrektorzy departamentów: rozwoju regionalnego, współpracy międzynarodowej, LRPO, EFS oraz wskazanych przez Zarząd innych departamentów.

 

Założeniem Kontraktu Lubuskiego jest planowanie i realizowanie procesów rozwojowych w oparciu o nową politykę regionalną z wykorzystaniem tzw. terytorialnego podejścia do polityki rozwoju. Podejście takie zakłada identyfikację obszarów o określonym zestawie cech, diagnozę ich wewnętrznych potencjałów i barier rozwoju oraz dobór odpowiednio adresowanej, zróżnicowanej interwencji publicznej. Wspólnym mianownikiem dla określenia tych cech jest zidentyfikowany obszar powiązany funkcjonalnie.

 

Przedsięwzięcia zaplanowane do realizacji w ramach Kontraktu Lubuskiego powinny mieć charakter kompleksowy, odnosić się do zidentyfikowanych w diagnozie barier i problemów występujących na obszarze objętym wsparciem. Przedsięwzięcia kierowane do KL powinny być zintegrowane, wyraźnie powiązane, swoim zakresem zaspokajać w całości potrzeby podmiotów będących uczestnikami partnerstwa.

 

Realizacja kontraktu ma także doprowadzić do połączenia interwencji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

TAGI: gospodarka, fundusze unijne, marszałek, rpo,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane