W samorządach

Samorządowiec Roku 2017

Członkowie Zgromadzenia Ogólnego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Rafał Adamczyk, Zdzisław Banaś, Joachim Bargiel, Damian Bartyla, Arkadiusz Chęciński, Jan Chwiędacz, Marek Cyl, Grzegorz Czapla, Arkadiusz Czech, Grażyna Dziedzic, Andrzej Dziuba, Zygmunt Frankiewicz, Maciej Gogulla, Krystian Grzesica, Stanisław Jagoda, Wacław Kęska, Łukasz Komoniewski, Dawid Kostempski, Andrzej Kotala, Marcin Krupa, Edward Lasok, Eugeniusz Lubański, Małgorzata Mańka-Szulik, Krzysztof Obrzut, Wiesław Olszewski, Rafał Piech, Stanisław Piechula, Grzegorz Podlejski, Zbigniew Podraza, Barbara Prasoł, Adam Rams, Tomasz Sadłoń, Marcin Stronczek, Zbigniew Szaleniec, Tomasz Szczerba, Gabriel Tobor, Sława Umińska-Duraj, Henryk Utrata, Krystyna Wróbel, Aleksander Wyra, Arkadiusz Ziemba.

Viribus Unitis – łac. wspólnymi siłami. To hasło polskich parlamentarzystów Austro-Węgier, którzy uważali, że walczyć o Polskę będą nie z bronią w ręku, a poprzez pracę organiczną i projekt polityczny. Można powiedzieć, że te właśnie słowa stały za naszym wyborem Samorządowca Roku. Tegorocznym laureatem nie jest pojedyncza osoba, a cała grupa samorządowców.

 

W coraz bardziej podzielonym społeczeństwie potrzeba nam przykładów umiejętności współdziałania. Ta współpraca, podobnie jak w haśle Viribus Unitis, nie oznacza, że negujemy różnice, ale że potrafimy się wznieść ponad podziały.

 

Samorządowiec Roku to tytuł, który Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przyznaje od kilku lat. Doceniamy osoby, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju idei samorządności lokalnej. W tym roku redakcja postanowiła wyróżnić wszystkich 41. wójtów, burmistrzów i prezydentów, dzięki którym powstała pierwsza w Polsce zinstytucjonalizowana metropolia. To niezwykle znaczący krok w budowaniu płaszczyzn współpracy samorządów terytorialnych. Mamy nadzieję, że przyczyni się do rozwoju gmin i miast zrzeszonych w metropolii, ale też że stanie się inspiracją oraz wzorem dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Jest bowiem jeszcze kilka obszarów metropolitalnych w Polsce, w których samorządy od kilku lat starają się działać bez ustawowej regulacji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują te skupione w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

Nie mamy wątpliwości, że stworzenie w Polsce skutecznych zarządów obszarów o potencjale metropolitalnym będzie miało znaczenie pobudzające rozwój całego kraju. Dlatego mimo wielu wydarzeń okołosamorządowych oraz wielu ciekawych inicjatyw w gminach, powiatach i województwach nie mieliśmy wątpliwości, że najpierw przyjęcie ustawy metropolitalnej, a potem ukonstytuowanie się zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, są wydarzeniami przełomowymi i w 2017 roku najważniejszymi.

 

Przyznanie nagrody wszystkim zrzeszonym w metropolii jest tym bardziej uzasadnione, że wielu z tych samorządowców brało czynny udział w przygotowaniu ustawy dla województwa śląskiego, zarówno od strony eksperckiej, jak i wspierając samą ideę.

 

Ale to, co naprawdę doceniamy, to umiejętność współdziałania, jaką wykazali się nagrodzeni. Nie zapominajmy, że to 41 różnych osobowości, o różnych poglądach politycznych, stojących na czele bardzo różnych jednostek samorządu – od wielkich miast po gminy wiejskie.

 

Tutaj <link file:109010_blank download file> prezentujemy wszystkich nagrodzonych i opisujemy wyzwania stojące przed nimi i całą metropolią.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane