W samorządach

Samorządy chcą chronić pszczoły

Ponad 70 samorządów poparło Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Sygnatariusze zobowiązali się między innymi do założenia 1325 pszczelich stołówek.

Przedstawiciele gmin, które przystąpiły do manifestu, spotkali się z ministrem rolnictwa
Krzysztofem Jurgielem, aby wręczyć mu manifest i raport podsumowujący akcję. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła.

 

– Pszczelarstwo to nie tylko działalność gospodarcza. To również element tradycji i tożsamości, nad którymi pieczę sprawują samorządy – powiedział Waldemar Kudła. Inicjatywy związane z promocją pszczelarstwa i ochroną udomowionej pszczoły miodnej są ważną częścią działań, które deklarowały gminy przystępujące do manifestu. Jednak nie jedyną – równie istotne są działania na rzecz innych gatunków pszczół – trzmieli i pszczół samotnic, które nie korzystają z opieki pszczelarzy.

 

Ochrony tych gatunków podjęły się m.in. władze Woli Mysłowskiej – niewielkiej gminy wiejskiej w woj. lubelskim. Edukują mieszkańców o potrzebie zachowania miedz oraz śródpolnych zadrzewień i zakrzewień, które tworzą oazy różnorodności biologicznej w krajobrazie zdominowanym przez produkcję rolniczą. Są one miejscem schronienia i źródłem pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, w tym owadów zapylających.

 

Innym przykładem jest śląski Radlin. To gmina od półtora wieku związana z górnictwem, ale w ostatnich latach mocno stawia na ochronę środowiska. Realizuje m.in. plan działań edukacyjno-ekologicznych pod nazwą „Radlin – miasto z sercem dla owadów”. W mieście posadzono rośliny dostarczające pszczołom pokarm. Postawiono również kilkanaście domków dla owadów, które zasiedlono murarką ogrodową – pszczołą samotnicą, która pod względem wydajności zapylania bije na głowę pszczołę miodną. Do tego dochodzą liczne działania edukacyjne prowadzone w szkołach i przy okazji takich wydarzeń jak festyny czy dożynki.

 

Przykłady ciekawych inicjatyw i zaangażowania władz lokalnych w ochronę pszczół można mnożyć. Ideą Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom jest jednak to, aby działania, do których zobowiązują się samorządy, były proste i nie wiązały się z dużymi kosztami. Takim działaniem jest na przykład zakładanie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których rosną rośliny pyłko- i nektarodajne, a więc dostarczające owadom pokarm. Dużym problemem dla wielu gatunków jest bowiem brak pożywienia. W naszym otoczeniu ubywa terenów zapewniających owadom dostęp do pożywienia przez cały sezon ich aktywności. Tymczasem gminy, które podpisały manifest, zobowiązały się stworzyć 1325 pszczelich stołówek.

 

– Każdy samorząd przeznacza jakiś budżet na pielęgnację czy rozwój terenów zielonych. W ramach tej kwoty można posadzić tzw. rośliny miododajne. Pomoc pszczołom jest zatem kwestią świadomej decyzji, ale nie stanowi dodatkowych kosztów – wyjaśnia Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, w ramach którego powstał pomysł manifestu.

 

Oprócz zakładania pszczelich stołówek, gminy podpisujące dokument mogły zadeklarować również inne działania, np. edukację mieszkańców w zakresie potrzeby ochrony pszczół albo promocję pszczelarstwa. Każdy samorząd, który podpisał dokument i zobowiązał się do działania na rzecz pszczół, otrzymał prawo posługiwania się tytułem oraz znakiem „Gmina Przyjazna Pszczołom”.

 

– Do manifestu przystąpiły 74 gminy. To dobry wynik. Świadomość znaczenia pszczół wśród władz samorządowych rośnie a wraz z nią przybywa inicjatyw na rzecz ochrony tych owadów. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach liczba gmin, które poprą ideę manifestu, będzie coraz większa – dodaje Katarzyna Dytrych.

 

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” został zainicjowany przez ZT „Kruszwica” S.A., właściciela marki Kujawski. Pierwsza edycja programu wystartowała w 2011 r. Do tej pory organizatorzy skupiali się przede wszystkim na podnoszeniu świadomości społecznej na temat roli pszczołowatych oraz potrzeby ich ochrony. W tegorocznej edycji nacisk został położony na tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć pożywienie. Organizatorzy stawiają sobie za cel stworzenie do końca roku 20 tys. takich miejsc.

 

Więcej na temat programu: www.pomagamypszczolom.pl/program

TAGI: dobre praktyki, ochrona środowiska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane