Seniorzy w Tychach

Autor: Justyna Kamińska / 02.10.2019
To absolutny fenomen – nie w Krakowie, nie w Warszawie, ani nie we Wrocławiu – tylko w liczących nieco ponad 120 tysięcy mieszkańców Tychach znajduję się największy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce. Ten rok akademicki rozpoczęło 1450 słuchaczy, o 130 więcej niż rok wcześniej. Przez cały rok podzieleni na 86 grup będą uczestniczyć w kilkunastu różnych zajęciach od nauki języka po brydża czy taniec.

Pomysł utworzenia w Tychach Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodził się w czasie Seminariów Majowych. Inauguracja pierwszego roku na UTW odbyła się 1 października 2007 roku, w zajęciach udział wzięło wówczas 600 seniorów.


- Ten sukces wyraźnie świadczył o tym, jak inicjatywa podjęta przez ówczesne władze miasta i Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach była potrzebna – mówi Joanna Kucz- Pieczka z UTW w Tychach.

 

Przez kolejne lata oferta zajęć skierowana do tyskich seniorów sukcesywnie była rozszerzana. - Dzisiaj działamy jako UTW przy Wydziale Zamiejscowym w Tychach Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Rok akademicki 2019/2020 rozpoczynamy z liczbą ponad 1450 słuchaczy w 86 grupach w 17 sekcjach. Najstarszy ze słuchaczy ma 88 lat  – dodaje Joanna Kucz – Pieczka.Seniorzy w ramach zajęć mogą uczyć się języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego oraz rosyjskiego. Mają także zajęcia z obsługi komputera, turystyki, rękodzieła, brydża i  rysunku. Dla humanistów działa sekcja kulturalno-literacka oraz sekcja wokalno-muzyczna. Seniorzy, którzy są bardziej aktywni fizycznie, mogą zapisać się na zajęcia na basenie, gimnastyczne, taneczne czy nordic walking. Tyscy seniorzy chętnie z bogatej oferty korzystają.

 

 

- Zainteresowanie UTW w Tychach jest tak duże, że w semestrze zimowym zwiększyliśmy liczbę grup – po jednej dodatkowej grupie mamy na gimnastyce, basenie, językach: niemieckim, włoskim, hiszpańskim oraz francuskim i aż 3 dodatkowe grupy na nauce języka angielskiego.  Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z turystyki, uczęszcza na nie po 170 osób do jednej grupy! Pod względem liczby słuchaczy jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce – mówi Kanclerz prof. nadzw. dr Klemens Budzowski.Oprócz zajęć grupowych w każdy poniedziałek odbywają się otwarte dla tyskiej publiczności wykłady poświęcone różnorodnej tematyce, prowadzone przez pracowników naukowych , specjalistów czy samorządowców.  W tym semestrze gośćmi naszych poniedziałkowych spotkań będą m.in.: Jan Mazurkiewicz (Dyskretne życie pisarzy i…) , Zbigniew Gieleciak (Dobre praktyki w zakresie zielonej gospodarki na przykładzie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno Ściekowej w Tychach), Maciej Gramatyka (Polityka senioralna), Daria Szczepańska (Cztery kąty na wynajem. Wady i zalety mieszkań Towarzystw Budownictwa Społecznego), Maria Lipok – Bierwiaczonek (Stajenki w śląskich kościołach. Tradycja i nowe koncepcje). To nie wszystko. Już czwarty rok, specjalnie dla słuchaczy tyskiego UTW, w zaprzyjaźnionej z Uniwersytetem Miejskiej Bibliotece Publicznej, realizowany jest projekt Akademia Polskiego Filmu w Tychach, finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


- Od 15 października zaczyna się kolejny cykl wykładów, tym razem poświęconych historii polskiego filmu dokumentalnego. Seanse poprzedzą prelekcje dr Joanny Preizner  z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, znawczyni historii polskiego kina. Ten cykl wykładów potrwa do 28 stycznia 2020 roku – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Tyscy seniorzy są  jak prawdziwi studenci, nie tylko żyją nauką, ale prowadzą również bogate życie kulturalne. Organizujemy pikniki, grillowanie, rajdy górskie, wycieczki, biesiady w tłusty czwartek itp. Jesteśmy również współorganizatorami Senioriady.  Dzięki współpracy  z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy mamy również możliwość uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach muzycznych – podkreśla Joanna Kucz-Pieczka.Wielu słuchaczy podkreśla, że Uniwersytet Trzeciego Wieku jest ich drugim domem. - Tyscy seniorzy są niesamowici – aktywni, pełni życia i pasji.  Kiedy się z nimi spotykam  np. na inauguracji roku akademickiego czy podczas wykładu widzę ich zainteresowanie, tym co dzieje się w mieście. Jest świetna atmosfera, oni nie tylko razem się uczą czy rozwijają swoje pasje, ale po prostu świetnie się czują w swoim towarzystwie. Sami nieraz podkreślają, że uniwersytet daje im poczucie, że nie są samotni, mają dokąd wyjść z domu i z kim porozmawiać… To bardzo ważne, dlatego dalej będziemy wspierać Uniwersytet Trzeciego Wieku w naszym mieście i z pewnością na jego działalność nie zabraknie pieniędzy – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.Oprócz UTW w Tychach działa także Tyska Rada Seniorów oraz Kluby Seniora. Wkrótce zostanie także otwarte Centrum Usług Społecznościowych. W budynku przy Zespole Szkół nr 5 przy ul. Edukacji 11 znajdą się m.in. mieszkania komunalne, mieszkania chronione, Dzienny Dom Seniora i Klub Seniora.  Centrum będzie także miejscem spotkań, kształcenia oraz aktywizacji społecznej najstarszych mieszkańców miasta.  

 

Źródło: UM Tychy

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.