W samorządach

Słupsk laureatem Nagrody Europy

Słupsk dołączył do elitarnego grona europejskich miast uhonorowanych Nagrodą Główną Rady Europy.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy doceniło zaangażowanie Słupska w wymianę młodzieży i budowę pierwszego europejskiego trójporozumienia miast. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy swoją decyzję ogłosiło 10 kwietnia.

 

Jednym z największych atutów Słupska w staraniach o nagrodę było trójporozumienie podpisane w 1988 roku przez Słupsk i dwa miasta partnerskie: Flensburg (Niemcy) i Carlisle (W. Brytania). Jest to pierwsze w Europie tego typu porozumienie między trzema miastami. Od 26 lat sygnatariusze porozumienia prowadzą wzmożoną współpracę na kilku obszarach. Najważniejszym jest wymiana młodzieży szkolnej, która objęła kilka tysięcy osób. Dzięki wyjazdom młodzi ludzie mają możliwość poznawania swoich rówieśników z innych krajów, ich zwyczajów, tego jak żyją i mieszkają.

 

Współpraca w ramach trójporozumienia obejmuje również cykliczne spotkania przedstawicieli samorządów, wymianę doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk m.in. w obszarze polityki społecznej, oświatowej, komunalnej i inwestycyjnej. Porozumienie w 1988 r. w imieniu Słupska podpisywał prezydent Maciej Kobyliński, który objął tę funkcję ponownie w 2002 roku i sprawuje już trzecią kadencję.

 

– Jestem dumny, że razem z Robertem Willsonem z Carlisle i Olafem Dielewiczem z Flensburga udało się nam zawrzeć porozumienie, które stało się fundamentem współpracy trwającej już  ponad ćwierć wieku – mówi Maciej Kobyliński, prezydent Słupska. – Gdy podpisywaliśmy porozumienie reprezentowaliśmy miasta z różnych krajów, ale też z różnych światów – dodaje Maciej Kobyliński.

 

Teraz, to czego Słupsk nauczył się przy współpracy z Carlisle i Flensburgiem przekazuje dalej w ramach bilateralnych porozumień z Archangielskiem, Grodnem i Eupatorią. To również zauważyła i doceniła Rada Europy.

 

– Zarówno z partnerami na zachodzie jak i na wschodzie zaczynaliśmy od współpracy kulturalnej i wymiany młodzieży. Wymiana kulturalna i udział w międzynarodowych festiwalach pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć naszych partnerów. Natomiast wymiana młodzieży to inwestycja na przyszłość – mówi Maciej Kobyliński.

 

Słupsk od kilku lat jest organizatorem  Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej. Jest to jedna z największych tego typu imprez w Europie, w której uczestniczą teatry lalkarskie z całego starego kontynentu. Ponadto Słupsk zaprasza do siebie twórców z miast partnerskich na wspólne wystawy, plenery, warsztaty i wizyty studyjne. Ostatnie z takich przedsięwzięć to m.in. Rybaczenie, czyli plener malarski zakończony wspólną wystawą twórców z Portugalii, Węgier, Rosji, Włoch, Finlandii, Francji i Holandii.

 

Rada Europy doceniła również wymianę młodzieży pomiędzy Słupskiem a miastami partnerskimi. W 2013 r. gimnazjaliści ze Słupska tydzień czasu spędzili u swoich rówieśników w Niemczech. Natomiast w Słupsku z kilkudniową wizytą byli m.in. licealiści z pięciu miast Obwodu Kaliningradzkiego.

 

Nagroda Główna Rady Europy przyznawana jest raz w roku. Aby się o nią ubiegać Słupsk musiał wcześniej zdobyć trzy inne nagrody przyznawane przez Radę Europy: „Dyplom Honorowy Rady Europy” (w 1993 r.), „Flagę Honorową Rady Europy” (1994) oraz „Tablicę Honorową Rady Europy” (1997).

TAGI: dobre praktyki, polityka spoleczna, promocja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane