Sowieci znów w Bytomiu, czyli rekonstrukcja walk o Miechowice

Autor: Andrzej Gniadkowski / 11.01.2018
27 stycznia odbędzie się w Bytomiu impreza upamiętniająca tragiczne wydarzenia w Miechowicach sprzed 73 lat. 17 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wcieli się w rolę żołnierzy sowieckich i mieszkańców miasta. To już II edycja Rekonstrukcji Walk o Miechowice.

o Organizatorem rekonstrukcji, która odbędzie się na terenie Bytomia jest Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. – Ubiegłoroczna rekonstrukcja wydarzeń z 1945 roku przyciągnęła tłumy mieszkańców Bytomia i okolic, dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie drugiej edycji – mówi organizator rekonstrukcji Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”.

 

Jednym z elementów rekonstrukcji jest historia księdza Jana Frenzla, który podczas posługi został postrzelony przez sowieckiego żołnierza (25 stycznia 1945 roku), a następnie aresztowany, torturowany i zamordowany (uznaje się, że 26 stycznia 1945 roku). Co ciekawe w postać ks. Jana Frenzla wcieli się wikariusz ks. Marcin Paś.

 

Rekonstrukcja walk o Miechowice (obecnie dzielnica Bytomia) z 1945 roku będzie trwała około godziny i rozpocznie się o 14.00.  Z kolei od 11.00 do 13.00 oraz po zakończeniu rekonstrukcji organizatorzy zapraszają do zwiedzania wystaw przygotowanych w klasach budynku szkoły. Będzie można zobaczyć wystawę poświęconą śląskiemu wrześniowi w 1939 roku, stare komputery PC, wystawę upamiętniającą 100-lecie kościoła pw. Bożego Ciała w Miechowicach oraz sprzęt policyjny, który przygotują policjanci z Komisariatu I oraz Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.


W dniu rekonstrukcji będzie można zwiedzać również podziemny przeciwlotniczy schron oraz zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych. – Miasto jest partnerem imprezy, jak również udostępniamy organizatorom wydarzenia, czyli  Stowarzyszeniu Pro Fortalicium budynek szkoły gdzie będę prezentowane wystawy oraz plac, na którym będzie organizowana rekonstrukcja wydarzeń z 1945 roku – informuje Tomasz Sanecki z urzędu miasta.

 


Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Wojewody Śląskiego.

 

Zdjęcie: Fotografia z ubiegłorocznej edycji Rekonstrukcji walk o Miechowice, fot. Hubert Klimek/Archiwum UM Bytom

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.