Prawo

Specustawa: ministerstwo rezygnuje z wojewody

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje znaczące zmiany w projekcie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Kluczową kwestią jest rezygnacja z roli wojewody w procesie wyznaczania lokalizacji inwestycji mieszkaniowych.

Wiceminister resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń w rozmowie ze Wspólnotą zapowiedział otwartość na argumenty i przyjęcie przez resort wielu uwag zgłaszanych w trakcie konsultacji projektu specustawy mieszkaniowej. Najważniejszą informacją jest odejście od pomysłu wyznaczania przez wojewodę lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Taką procedurę przewidywał zapis art. 14 ust.1 projektu ustawy, w którym czytaliśmy, że „Decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, na wniosek inwestora, wydaje właściwy miejscowo wojewoda”.

 

W nowej wersji projektu cały proces ma być zamknięty w ramach gminy. Wnioski o lokalizację inwestycji mieszkaniowej mają wpływać do wójta, burmistrza, prezydenta i przez niego mają być analizowane. Dodatkowo zwiększy się także rola mieszkańców w procesie konsultacji, a na inwestycję będzie musiała się zgodzić rada (to ostatnie przewiduje także obecny kształt przepisu Art. 6. ust. 1.projektu: „W przypadku zamiaru realizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej na terenie, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tych inwestycji lub inwestycja w jakimkolwiek zakresie jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor występuje z wnioskiem o wyrażenie zgody na realizację tych inwestycji do właściwej miejscowo rady gminy”).

 

Przypomnijmy jednak, że możliwość odrzucenia lokalizacji przez radę gminy jest kwestionowana. Np. zdaniem Tomasza Filipowicza z Fundacji Republikańskiej, który przygotował „Analizę wybranych zagadnień (...)” dotyczących specustawy, „decyzja odmowna (rady gminy – przyp. red), w przypadku realnego istnienia w danej gminie potrzeb mieszkaniowych, wydaje się być niedopuszczalna”. (Analiza do pobrania >>>)

 

Zmiany w projekcie przewidują też zwiększenie prerogatyw rady gminy o możliwość wyznaczania lokalnych standardów urbanistycznych. W ustawie mają być zapisane podstawowe standardy urbanistyczne, które doprecyzować będzie następnie gmina. Nowy projekt ma zostać przedstawiony do końca kwietnia. 

 

Wywiad Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w następnym numerze Wspólnoty. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane