Środki unijne na termomodernizację budynków mieszkalnych

Autor: Materiał promocyjny / 03.07.2018
Blisko 200 mln zł trafi do województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego w ramach programu finansowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Program został uruchomiony przez Getin Noble Bank, który pozyskał środki unijne na akcję kredytową skierowaną do wspólnot mieszkaniowych w ramach umów operacyjnych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych otrzymają odpowiednio 129 mln zł i 63 mln zł. Środki będą udostępniane w formie preferencyjnych pożyczek z długim okresem spłaty – nawet do 20 lat. Pieniądze pochodzą ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych.

 

Zdaniem Marcina Kuksinowicza, członka Zarządu Getin Noble Bank S.A., w polskim społeczeństwie wzrasta świadomość, jak ważna jest kwestia ograniczania zużycia energii. – Docieplenie budynków, np. poprzez wymianę okien i drzwi, zmniejsza zużycie ciepła, co przekłada się na potrzebę dogrzewania, czyli emisję zanieczyszczeń. W efekcie właściwe docieplenie budynków to poprawa zdrowia społeczeństwa. Owszem, termomodernizacja to znaczące nakłady finansowe, ale które w dłuższej perspektywie generują poważne oszczędności – tłumaczy.

 

Finansowanie składa się z dwóch części – kredytu inwestycyjnego udzielanego ze środków Getin Noble Banku oraz preferencyjnego kredytu inwestycyjnego z EBI. Getin Noble Bank nie pobiera prowizji przygotowawczej od preferencyjnej części kredytu. Warto podkreślić, że w przypadku inwestycji, której oszczędności energetyczne przekraczają 60 proc., kredyt inwestycyjny z EBI jest nieoprocentowany. Preferencyjna część finansowania różni się w zależności od województwa i obejmuje 90 proc. wartości inwestycji w woj. pomorskim oraz 84 proc. wartości inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim.

 

Zdaniem Marcina Kuksinowicza, finansowanie w ramach programu uruchomionego przez Getin Noble Bank jest korzystniejsze niż inne dostępne na rynku komercyjnym pożyczki na termomodernizację. – Szacujemy, że oprocentowanie dla Klientów nie przekroczy jednego procenta. Oznacza to, że dla wspólnot mieszkaniowych jest to obecnie jedna z najbardziej korzystnych możliwości finansowania inwestycji zwiększających efektywność energetyczną należących do nich budynków. Dodatkowo, raty można rozłożyć nawet na 20 lat – powiedział.

 

Zgodnie z umową, Europejski Bank Inwestycyjny będzie przekazywał środki w kilku transzach. Środki należy wykorzystać do końca 2021 r., z możliwością przedłużenia. Wypłata poszczególnych transz uzależniona jest od stopnia wykorzystania poprzednio udostępnionych części na akcję kredytową. Bank ma prawo udzielać kredytów w ramach transz wypłaconych do końca 2022 r.

 

Zakres inwestycji objętych preferencyjnym finansowaniem obejmuje:

– izolację cieplną budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych w częściach wspólnych,

– montaż oświetlenia energooszczędnego i systemów sterowania oświetleniem,

– remont i przebudowę instalacji grzewczych (w tym wymianę i podłączenie do źródła ciepła), przebudowę wentylacji i klimatyzacji,

– wyposażenie budynku w systemy zarządzania energią,

– montaż instalacji OZE (kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych),

– instalację systemów pomiarowych (wodomierzy i ciepłomierzy).

 

Co należy zrobić, aby otrzymać finansowanie?

Aplikacja uwzględnia kilka punktów. Po pierwsze, wspólnoty mieszkaniowe ubiegające się o kredyt muszą przygotować audyt energetyczny, który zostanie zweryfikowany przez Getin Noble Bank. Kolejnym etapem jest podjęcie uchwał w sprawie planu gospodarczego uwzględniających zakres inwestycji oraz w sprawie zaciągnięcia kredytu. Przyjęte uchwały, wraz z wnioskiem kredytowym, należy złożyć w wybranych oddziałach Getin Noble Banku.

Getin Noble Bank rozwija ofertę dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych i pracuje nad kolejnymi programami. – Staramy się o pozyskanie dodatkowych środków dotacyjnych, które będzie można połączyć z premią termomodernizacyjną BGK oraz z finansowaniem inwestycji służących energooszczędności w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Więcej na ten temat powiemy już w najbliższych tygodniach – zapowiada Marcin Kuksinowicz.

 

 

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej Getin Banku: www.getinbank.pl

 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.