Stolica uruchamia program „Warszawa dla seniorów”

Autor: Sławomir Bukowski / 03.04.2019
W samorządach
Starsi mieszkańcy znajdą m.in. świadczenia zdrowotne, zajęcia gimnastyczne, możliwość poszerzania wiedzy czy pomoc w drobnych naprawach domowych.

– Jesteśmy w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, bo to wzór, w jaki sposób można pracować z seniorami i przedstawić im szeroką ofertę. To także miejsce gdzie seniorzy mogą się spotkać z dziećmi i młodzieżą, bo jak mówi sama nazwa, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej daje możliwość spędzania czasu przez starszych mieszkańców jak i przez młodszych – powiedział podczas konferencji Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i przedstawił swój program „Warszawa dla seniorów”. Oto jego składowe.

 

„Bilans 70- i 80-latka” – nowy program polityki zdrowotnej, który połączy świadczenia zdrowotne i edukację. W kwietniu władze Warszawy przekażą go do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Badania oraz dodatkowe usługi ruszą w II połowie 2019. Miasto zarezerwowało na nie 2,3 mln zł w budżecie. Równolegle ze świadczeniami zdrowotnymi, dla warszawskich seniorów przygotowano broszurę „Senior w Warszawie” – kompendium wiedzy o dostępnych usługach publicznych, w tym zdrowotnych.


15 marca wystartował program „Aktywny senior”, w ramach którego seniorzy skorzystają z bezpłatnych ćwiczeń zwiększających sprawność fizyczną, dostosowanych do ich potrzeb (2 razy w tygodniu po 45 minut, cykl składa się z 15 spotkań i jednego wykładu). W tym roku Warszawa podwoiła budżetu programu: z 470 tys. zł w 2018 r. do prawie miliona złotych obecnie, dzięki czemu z oferty skorzysta ponad 3,5 tysiąca seniorów. „Aktywny senior” to nie tylko zajęcia ruchowe pod opieką fachowych instruktorów. To także edukacja prozdrowotna – porady dla seniorów, co powinni robić, żeby zwiększać sprawność i komfort życia. Od 2019 r. z programu „Aktywny senior” korzystają osoby w wieku 60+ (w 2018 r. były to osoby powyżej 65. roku życia).  

 

Miasto zwiększyło też budżet innego programu dla seniorów: e-Senior. To nauka obsługi komputera, podstawowych programów oraz bezpiecznego poruszania się po świecie cyfrowym. W 2018 r. na e-Seniora i Punkty Wsparcia Cyfrowego stolica wydaŁA 570 tys. złotych, w tym roku – ponad 700 tysięcy.

 

Urząd miasta stołecznego Warszawy podwyższa wsparcie dla uniwersytetów trzeciego wieku. W kwietniu ogłoszony zostanie nowy konkurs na trzyletni program dofinansowania działalności UTW. W porównaniu do poprzedniego, także trzyletniego konkursu (na lata 2017-2019), budżet został zwiększony w porównaniu do poprzedniego okresu i wyniesie 3 mln zł.  

 

Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy powyżej 75. roku życia mogą korzystać z usług „złotej rączki” – fachowej pomocy w drobnych naprawach, opłaconej przez miasto. „Złota rączka” to realizacja zapowiedzi z kampanii. W tegorocznym budżecie miasta zapisano 250 tys. złotych na ten cel. Od grudnia 2018 r. z pomocy fachowców skorzystało ponad 400 warszawiaków.

 

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, które działa już na Woli, okazało się sukcesem, dlatego powstaną kolejne dwa takie centra: na Białołęce i na Ochocie. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel 37 mln zł.

 

– Warszawa jest dla wszystkich, ale program senioralny jest jednym z najważniejszych programów, jakie wcielamy w życie – przypomniał prezydent Trzaskowski . – Przedstawiłem pierwsze jego elementy, będzie on w kolejnych latach rozszerzany, bowiem chcemy, aby był on najbardziej ambitnym programem dla seniorów w Polsce.

 

Seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia, stanowią ponad jedną czwartą mieszkańców Warszawy (480 tys.).

 

Oprac. na podst. inf. UM st. Warszawy. Fot. R. Motyl

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, Prezydent RP, polityka spoleczna, polityka miejska,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.