Szczecińska willa Lentza odzyskuje blask

Autor: Justyna Kamińska / 07.06.2019
Trwa modernizacja XIX-wiecznej Willi Lentza w Szczecinie. Budynek ma być gotowy jeszcze w listopadzie tego roku. Koszt inwestycji to ponad 17 mln zł. Projekt został objęty dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Remont willi Lentza to jedna z najbardziej charakterystycznych inwestycji realizowanych obecnie w Szczecinie. Prace przy renowacji zabytkowej willi toczą się od ponad roku. Po ich zakończeniu obiekt stanie się jedną z wizytówek Szczecina.

 

Dotychczas wykonano prace konserwatorskie takie jak czyszczenie i konserwację elementów drewnianych, czyszczenie i naprawę stiuków, remont pieców, czyszczenie i renowację sztukaterii. Odtworzono także zerwane sklepienie pod tarasem od al. Wojska Polskiego. Gotowa jest już część stolarki jak również elewacji willi.

 

Dodatkowo odnowiono oraz wybudowano nową część muru okalającego teren, na którym stoi willa. Gotowa jest brama wjazdowa i część alejek spacerowych. Obecnie prace prowadzone są m.in. przy murze od strony al. Wojska Polskiego.

 

 

Po przebudowie w Willi Lentza znajdzie się sala multimedialna ze sceną, biblioteka/księgarnia multimedialna, sala do działań kreatywnych. Budynek wyposażony zostanie również w dodatkowe sale konferencyjne i wystawowe oraz restaurację. Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przyjętą koncepcją, Willa Lentza stanie się obiektem, w którym odbywać się będą różne inicjatywy kulturalne - wystawy, spektakle teatralne i kabaretowe oraz aktywności artystyczne adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Willa będzie więc miejscem, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość bliższego zapoznania się z działalnością różnych twórców.

 

Przebudowa obiektu powinna zostać zakończona w listopadzie tego roku. Koszt inwestycji to ponad 17 mln zł. Projekt został objęty dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

 

Historia Willi Lentza

Budynek zbudowany został w 1890 r. dla przemysłowca Augusta Lentza, według projektu architekta Maxa Drechski. W budowie i wyposażeniu willi uczestniczyło wiele firm z Berlina i Szczecina o różnych specjalizacjach. Przed wojną budynek był rezydencją prezydenta miasta. W latach 30-40tych Willa wynajmowana była przez partię hitlerowską (z tego okresu pochodzi schron betonowy w części piwnicy) i wojsko – Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa. Po wojnie stała się siedzibą biskupa szczecińskiego. W 1951 r. nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa i przeszła w użytkowanie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a nieco później została zagospodarowana na potrzeby Pałacu Młodzieży.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.