Tężnia solankowa powstanie w Krakowie

Autor: Justyna Kamińska / 07.11.2017
W samorządach
Już wiosną przyszłego roku mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać z pierwszej w naszym mieście tężni solankowej. Solny mikroklimat wytwarzany w tym miejscu jest zbliżony do tego nad morzem, spacer po tężni będzie więc okazją do nawdychania się korzystnego dla naszego zdrowia jodu. Inwestycja realizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej powstaje w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego.

Tężnia z pewnością przyciągnie nie tylko nowohucian, ale wszystkich krakowian i turystów, chcących skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który jest nie do przecenienia dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich.

 

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

 

Pierwsza krakowska tężnia solankowa będzie miała 350 m2. Prace budowlane już trwają. Wykopany został dół pod zbiornik, który pomieści nawet 60 tys. litrów solanki. Konstrukcja tężni składająca się z trzech 18-metrowych ramion wykonana zostanie z drewna modrzewiowego oraz tarniny. Postęp prac budowlanych na ten moment będzie ściśle związany z warunkami atmosferycznymi. Z pierwszych leczniczych kuracji krakowianie będą mogli skorzystać na wiosnę przyszłego roku.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.