Uroczystości pogrzebowe i epitafium na carillon dedykowane Pawłowi Adamowiczowi

Autor: Justyna Kamińska / 16.01.2019
W samorządach
Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę 19 stycznia. W czwartek 17 stycznia odbędzie się uroczysta sesja RMG.Epitafium poświęcone pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska zabrzmi premierowo w Gdańsku z wieży carillonowej Kościoła św. Katarzyny w piątek, 18 stycznia, o godz. 14.45. Wykona je Monika Kaźmierczak, która zachęca znajomych muzyków z całego świata, by zagrali je także w swoich miastach.

- Kompozytorka Katarzyna Kwiecień-Długosz napisała przepiękne Epitafium na carillon, zadedykowane Pawłowi Adamowiczowi. Zagram je premierowo podczas cotygodniowego piątkowego koncertu (18 stycznia - od red.) na carillonie kościoła św. Katarzyny o godz. 14.45 - poinformowała oficjalna gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak na swoim profilu na Fb.

 

Artystka zaproponowała również znajomym muzykom z całego świata, by odegrali utwór na dzwonach carillonowych w swoich miastach. Kilkunastu artystów odpowiedziało na jej apel, niektórzy od razu podali kiedy i gdzie zagrają - nie tylko w krajach kojarzonych z carillonami: Belgii, czy Holandii, ale także w Stanach Zjednoczonych.

 

Katarzyna Kwiecień-Długosz związana jest z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Epitafium zaczęła komponować w poniedziałek wieczorem, 14 stycznia, tuż po otrzymaniu informacji o śmierci prezydenta Gdańska.

 

Plan uroczystości pogrzebowych 

O szczegółach uroczystości pogrzebowych poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, z-ca prezydenta Gdańska: - Dziękuję za wyrazy solidarności, dobroci, w imieniu rodziny i swoim własnym. Organizatorem uroczystości pogrzebowych będzie Miasto Gdańsk przy współudziale rodziny. Jeśli chodzi o współuczestnictwo władz państwowych, rozmowy jej przedstawicieli z rodziną śp. pana prezydenta trwają, o szczegółach będziemy informować na bieżąco.

 

- Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku oraz przychylając się do prośby rodziny, a także do inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów docierających do nas w tych dniach pan Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej - poinformował ks. prałat Ireneusz Bradtke proboszcz Bazyliki Mariackiej. 

 

Powiedział też, że msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12.

 

Jak tłumaczyła Magdalena Skorupka - Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska, uroczystości zaplanowano w taki sposób, by umożliwić jak najszerszemu gronu gdańszczanek i gdańszczan, ostatnie pożegnanie z prezydentem. W piątek i w sobotę komunikacja miejska będzie w Gdańsku bezpłatna, zachęcamy, by z niej korzystać.

 

Pierwsze uroczystości rozpoczną się w  czwartek, 17 stycznia, godz. 15 w  Dworze Artusa uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska poświęconą pamięci Pawła Adamowicza, z udziałem radnych miejskich wszystkich kadencji od 1990 r.

 

W czwartek, 17 stycznia, od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 h wystawiona zostanie trumna z ciałem zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, z udziałem asysty honorowej. Będzie można przyjść tutaj i pożegnać się z prezydentem, a także wpisać się do księgi kondolencyjnej.

 

W piątek, 18 stycznia o godz. 17, nastąpi wprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej podczas pochodu ulicami miasta. W świątyni do północy także będzie możliwość pożegnania z prezydentem. W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji.

 

W sobotę, 19 stycznia, od godz. 7 rano będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej (przy Bazylice), o godz. 12 rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Planowane jest rozstawienie telebimów w różnych punktach Gdańska, by umożliwić jak największej liczbie odbiorców obejrzenie pogrzebowego nabożeństwa.


- W imieniu rodziny prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. We wszystkich tych miejscach będą wolontariusze i puszki, w do których będzie można wrzucać pieniądze na dwa cele, szczególnie bliskie Pawłowi Adamowiczowi, na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - prosiła Aleksandra Dulkiewicz. - Rodzina prosi również o nieskładanie kondolencji.

 

Źródło: na podstawie informacji UM Gdańska

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.