Urząd czynny w sobotę

Autor: Justyna Kamińska / 05.09.2018
W samorządach
Można wymienić dowód, zarejestrować samochód, złożyć wniosek o zameldowanie. W Gdyni, Płocku, Białymstoku urzędowe sprawy można załatwić w niektóre soboty. Z kolei w Rzeszowie w soboty otwarte są punkty obsługi mieszkańców działające w centrach i galeriach handlowych. Sprawdziliśmy, gdzie i jakie urzędowe sprawy można załatwić w weekendy?

Maciej Chłodnicki
rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

W Rzeszowie urząd miasta nie pracuje w sobotę. Jednak z myślą o ułatwienia dla mieszkańców, jako pierwsi w Polsce utworzyliśmy Punkty Obsługi Mieszkańców działające w centrach i galeriach handlowych. Mamy ich w tej chwili cztery plus jeden punkt informacyjny urzędu miasta. Czynne są one przez 6 dni w tygodniu (poniedziałek - sobota) od 10.00 do 18.00. Pracownicy wszystkich punktów pracują według ustalonego harmonogramu pracy. Pracownik punktu informacyjnego w hipermarkecie Bi1 pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, natomiast pracownicy Punktów Obsługi Mieszkańców pracują od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00. W poniedziałki obsługę petentów prowadzą pracownicy oddelegowani w tym celu z wydziałów merytorycznych.

 

W punktach można m.in. wymienić dowód osobisty i prawo jazdy, złożyć wniosek o ich wydanie, zameldować lub wymeldować się, nadać nr pesel, zarejestrować pojazd, zgłosić jego sprzedaż, złożyć korespondencję do urzędu miasta.

 

Tadeusz Truskolaski
prezydent Białegostoku

Nasz pomysł, by raz w miesiącu otwierać urząd w sobotę, okazał się bardzo dobry. Ta inicjatywa jest realizowana w białostockim Urzędzie Miejskim od 2014 roku. Co miesiąc w jedną sobotę od godz. 8 do godz. 12 białostoczanie mogą korzystać z Departamentu Obsługi Mieszkańców i Urzędu Stanu Cywilnego. W tym czasie działa również miejska infolinia. Dzięki temu mieszkańcy mogą załatwić sprawy urzędowe, na które brakuje im czasu w tygodniu. Za każdym razem z tej możliwości korzysta średnio kilkaset osób. Najczęściej załatwiają sprawy związane z rejestracją pojazdów i wymianą dokumentów, składają też wnioski o nowe dowody osobiste lub odbierają gotowe dokumenty. Zgłaszają się po akty zgonu, korzystają też z archiwum. Aby dodatkowo ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie uruchomiliśmy e-kolejkę – elektroniczny system rezerwacji wizyt. Dzięki temu można online umówić się na konkretną godzinę i dzień. 

 

Bartosz Romowicz
burmistrz Ustrzyk Dolnych

Zdecydowaliśmy na się otwarcie urzędu miejskiego w soboty, aby umożliwić mieszkańcom, którzy w tygodniu przebywają poza Ustrzykami Dolnymi załatwienie sprawy w urzędzie. Pracują wówczas wszystkie wydziały w zmniejszonym składzie osobowym, ale każdą sprawę można załatwić. Pracownicy pracują w godzinach 9.00 – 14.00. Urząd nie pracuje w niektóre dni w roku, jak np. dzień po Bożym Ciele czy jeden dzień w trakcie weekendu majowego. Na początku roku dni te są ustalone w drodze zarządzenia. Wówczas w soboty pracownicy odpracowują właśnie ten dzień wolny od pracy.

 

Andrzej Nowakowski
prezydent Płocka

Urząd Miasta Płocka od początku 2016 roku pracuje w drugą sobotę każdego miesiąca. Kiedy decydowaliśmy się na to rozwiązanie to był eksperyment. Teraz wiemy, ze się sprawdził i pracujące soboty ratusza weszły na stałe do kalendarza. Był to postulat jednego z płocczan. Opowiedział mi o tym, że pracuje poza Płockiem i kiedy przyjeżdża do domu chciałby załatwić jakieś sprawy urzędowe, a nie może, bo ratusz w soboty jest zamknięty. Stąd decyzja o otwarciu urzędu miasta w soboty.

Urząd Miasta Płocka pracuje zawsze w drugą sobotę każdego miesiąca. Większość wydziałów przyjmuje klientów w godz. 7.30-15.30, a jedynie Wydział Ewidencji i Spraw Obywatelskich oraz Urząd Stanu Cywilnego w godz. 8-15. Grono samorządów, które w takim stopniu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców jest liczne. Płock jest jednak liderem pod względem katalogu spraw, jakie można w soboty załatwić. W Płocku klientów przyjmują w sobotę następujące wydziały urzędu miasta: Biuro Zarządzania Nieruchomościami Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Ewidencji i Spraw Obywatelskich przy al. Piłsudskiego (sprawy dotyczące m.in. dowodów osobistych, zameldowania, rejestracji pojazdów, ewidencji działalności gospodarczej), Wydział Geodezji, Wydział Organizacyjny, w tym Biuro Obsługi Klienta, Wydział Podatków i Księgowości, w tym kasy.

 

Joanna Dubiel
biuro prasowe UM Krakowa

W soboty Urząd Miasta Krakowa pracuje w trzech punktach obsługi mieszkańca umiejscowionych w sklepach wielkopowierzchniowych, w godzinach od 10.00 do 18.00. Za ten czas pracy pracownicy otrzymują inny dzień wolny. W soboty pracuje także Urząd Stanu Cywilnego, w godz. 7.40 do 15.20 – w zakresie rejestracji zgonów a w zakresie udzielania ślubów zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami. Pracownicy USC odbierają sobie inne dni wolne za ten czas. W te dni pracują, z uwagi na specyfikę zadań, pracownicy Wydziału Promocji i Turystyki, Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarii Prezydenta. Ci pracownicy pracując w ramach obsługi spotkań czy imprez okolicznościowych – pracują w równoważnym systemie czasu pracy. W soboty pracują również pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz  pracownicy Wydziału Obsługi Urzędu (portierzy) – w systemie zmianowym, wg ustalonych harmonogramów.

 

Grzegorz Bystry
dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku

W co drugą sobotę jest otwarty Referat Rejestracji Pojazdów. Obsługa klientów odbywa się tam wówczas od godz. 9.00 do godz. 13.00. W tym czasie w systemie biletów numerowych obsługiwanych jest około stu klientów. Ponadto uruchomionych jest siedem stanowisk internetowych i telefonicznych W 2017 r. dzięki temu rozwiązaniu udało się nam skrócić czas oczekiwania klientów na obsługę w dni powszednie. Wydaje się, że aktualnie w pełni zaspokaja to potrzeby mieszkańców w tym zakresie. Urzędnicy mogą sami zdecydować, czy za swoją pracę w sobotę chcą otrzymać wynagrodzenie czy czas wolny.

 

Agata Grzegorczyk
Urząd Miasta Gdyni

Sala Obsługi Mieszkańców, gdzie wydawane są prawa jazdy, można złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, zarejestrować samochód, czy zameldować się czynna jest w soboty już od  maja 2007 roku. Byliśmy jednym z pierwszych urzędów w kraju, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Zdając sobie sprawę, że dla wielu mieszkańców wizyta w urzędzie w godzinach 8-16 w dniu pracy może wymagać zwolnienia się u pracodawcy czy nawet skorzystania z urlopu, zdecydowaliśmy się na ten system. Dziś sala obsługi w związku z tym czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18 oraz w soboty w godzinach od 8 do 14. Pracownicy z tego tytułu mają dni wolne.

 

Realizacja ustawy o ochronie danych osobowych w  samorządach, rozwiązania techniczne wspierające pracę urzędów, zmiany ustrojowe w samorządzie od nowej kadencji wynikające z nowelizacji ustaw samorządowych.

 

 

O tym będziemy rozmawiać  podczas
XVI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów

 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.