W Nysie do lekarza będzie można zarejestrować się nie wychodząc z domu

Autor: Sławomir Bukowski / 08.01.2018
W samorządach
Nyski Zespół Opieki Zdrowotnej wdraża system e-usług medycznych.

Za pomocą jednego kliknięcie będzie można zarejestrować się do lekarza czy sprawdzić termin przyjęcia na oddział szpitalny. Lekarze i personel medyczny sprawdzą historię leczenia, będą mogli zlecić badania czy konsultować się on-line z innymi lekarzami.

 

Specjalistyczne oprogramowanie będzie uruchomione na izbach przyjęć, oddziałach szpitalnych, pracowniach diagnostycznych, laboratoriach, blokach operacyjnych, gabinetach lekarskich i zabiegowych, przychodniach i ambulatoriach szpitalnych. Do systemu zostanie podłączona szpitalna apteka, a także część administracyjna szpitala.

 

Ta inwestycja warta jest ponad 1 milion 106,5 tysiąca złotych, z czego dofinansowanie unijne, które przekazał urząd marszałkowski woj. opolskiego, to ponad 940,5 tysiąca złotych.

 

Norbert Krajczy, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie, podkreśla, że to kolejna z inwestycji, które usprawniają służbę zdrowia w województwie opolskim. – Chcemy, aby nasi pacjenci mogli się rejestrować elektronicznie. Mamy podpisane umowy z innymi przychodniami, dzięki temu pacjenci będą mogli mieć wgląd do wyników, które będą przygotowane przez te przychodnie. W systemie będzie również szpital w Korfantowie i Głuchołazach – mówi Krajczy. Każdy pacjent otrzyma login, dzięki któremu będzie mógł zalogować się w systemie. Będzie on również otrzymywał powiadomienia, np. o możliwości szybszego skorzystania z konsultacji u lekarza specjalisty.

 

Przed szpitalem jest teraz przygotowanie przetargu, sam system powinien zacząć działać na przełomie kwietnia i maja. – Informatyzacja szpitali w województwie opolskim trwa od kilku lat – mówi Roman Kolek, wicemarszałek woj. opolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia. – Lekarze mają doświadczenie związane z elektronicznym obiegiem dokumentów. W kilka sekund w trakcie badania specjalista ma dostęp do całej historii leczenia i innych wyników badań.

 

Wicemarszałek dodaje, że szpital w Nysie jest jedną z wzorcowych placówek, które korzystają z dotacji unijnych. – Wszystkim nam zależy, aby pieniądze europejskie i krajow, były dobrze wykorzystane, a tutaj mamy znakomity przykład takiego zakupu sprzętu, który znacząco poprawia komfort leczenia pacjentów i jest dostosowany do potrzeb – mówi Kolek.

 

Przy podpisaniu umowy obecni byli przedstawiciele samorządu lokalnego. Starosta nyski Czesław Biłobran apelował do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań, które nie będą nadmiernie obciążać samorządów w dofinansowywaniu szpitali, które jego zdaniem powinny być utrzymywanie z pieniędzy skarbu państwa.

 

Oprac. na podst. inf. UMWO

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, Dotacja, fundusze unijne, Marszałek, opieka zdrowotna, polityka spoleczna,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.