W Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma

Autor: Justyna Kamińska / 24.06.2019
W samorządach Kultura
Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego ogłosił Poznań. Ma to być unikatowy obiekt w skali kraju.

O rozpisaniu przetargu poinformował wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Zadaniem Centrum Szyfrów Enigma ma być prezentacja dokonań absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz zachęcanie młodych do zajmowania się matematyką, informatyką i programowaniem.

 

Mariusz Wiśniewski przypomniał, że centrum edukacyjne zostanie uruchomione w miejscu przedwojennego budynku mieszczącego m.in. oddział Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali słynni matematycy. Utworzenie Centrum Szyfrów Enigma będzie możliwe dzięki dotacji z UE.

 

Budynek, w którym umiejscowione ma być Muzeum Enigmy pochodzi z lat 1949-1950 i był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który po rozwiązaniu PZPR w 1990, został przekazany Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza. Uniwersytet zadeklarował udostępnienie powierzchni w budynku na cele muzeum.

 

Enigma to historyczne urządzenie szyfrujące, wykorzystywane podczas drugiej wojny światowej (oraz w okresie ją poprzedzającym) przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec. Kod stosowany w tym urządzeniu rozszyfrowany został w latach 30-tych XX wieku przez matematyków, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego (Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego). Poznańscy matematycy opracowali system dekryptażu niemieckich depesz, a także zbudowali swoje własne urządzenia rozszyfrowujące.

Przed wojną zbudowane przez Polaków urządzenia rozszyfrowujące depesze Enigmy zostały przekazane aliantom zachodnim - Wielkiej Brytanii i Francji, a za ich pomocą przez całą wojnę rozszyfrowywane były komunikaty armii niemieckiej.

 

W ramach Muzeum Enigmy planowane jest stworzenie ekspozycji stałej poświęconej historii kryptologii, enigmy oraz jej wpływu na współczesne rozwiązania cyfrowe. Ekspozycja zorganizowana zostanie w salach tematycznych zawierających zarówno materiały multimedialne, jak również stanowiska interaktywne. Sale nawiązywać mają do historii uniwersyteckiej oraz wkładu naukowego poznańskich kryptologów. W muzeum planowane jest również prezentacja modelu enigmy pozwalająca zwiedzającym na poznaniae podstaw jej funkcjonowania i sposobu szyfrowania wiadomości tekstowych. W ramach ekspozycji stałej ukazana zostanie historiia działań wojennych oraz dziejów rozwoju nauk opartych na matematyce, w tym powiązań pomiędzy urządzeniami szyfrującymi a późniejszym rozwojem komputerów. Oprócz części zawierających informacje typowo historyczne, planowane jest stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się odpowiednikami między innymi urządzeń deszyfrujących. Ekspozycja wzbogacona będzie o materiały filmowe oraz multimedialne.

Zadaniem Muzeum Enigmy będzie także przekonywanie i zachęcanie młodych do zajmowania się matematyką, informatyką i programowaniem - jako naukami o wielkiej przeszłości i przyszłości.

 

Projekt jest elementem Traktu Cesarsko - Królewskiego w Poznaniu, który prowadzi od Ostrowa Tumskiego do dzielnicy Jeżyce. Muzeum Enigmy związane będzie bezpośrednio z poznańską dzielnica zamkową i będzie nawiązywał do historii tego obszaru.Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.