W przyszłym roku w Katowicach odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa

Autor: Sławomir Bukowski / 04.04.2018
W samorządach
W środę 4 kwietnia minister sportu Witold Bańka oraz prezydent Katowic Marcin Krupa podpisali umowę na organizację konferencji w 2019 roku.

Wydarzenie organizowane przez WADA odbędzie się 5-7 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Katowice odwiedzi wtedy około 2 tys. przedstawicieli wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę z dopingiem w sporcie z całego globu. W stolicy Górnego Śląska zostaną m.in. wybrane nowe władze WADA oraz zatwierdzone zmiany w Światowym Kodeksie Antydopingowym. Równocześnie z obradami odbędą się posiedzenia organów statutowych Światowej Agencji Antydopingowej – Komitetu Wykonawczego oraz Zarządu.

 

– W kwestii dopingu wszyscy musimy mówić jednym głosem. Musimy szukać nowych sposobów na walkę z nim i przypominać, że tylko czysty, uczciwy sport ma sens. W listopadzie 2019 roku Katowice staną się globalnym centrum walki z nieuczciwą rywalizacją. Tu będziemy szukać nowych kierunków rozwoju antydopingowej polityki. Konferencja odbędzie się przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Oczy całego sportowego świata będą zwrócone na Polskę i decyzje, które zapadną podczas tego wydarzenia – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka, który jest przedstawicielem Rady Europy w Komitecie Wykonawczym WADA.

 

Decyzję o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku podjął Zarząd WADA w maju 2017 roku. Stolica Górnego Śląska w wyścigu o miano gospodarza wyprzedziła Muskat (Oman) i Genewę (Szwajcaria). Umowę ze Światową Agencją Antydopingową na organizację wydarzenia podpisał w listopadzie 2017 r. minister Bańka.

 

– Przed nami duże wyzwanie. Jestem dumny, że Katowice znalazły uznanie w oczach WADA i zorganizujemy tak prestiżowe wydarzenie. To doskonała okazja, by pokazać stolicę ponad 2-milionowej metropolii najważniejszym osobom światowego sportu i promować cały nasz region w skali globalnej. Katowice do tej pory gościły liczne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, m.in. Europejski Kongres Gospodarczy, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej czy finały rozgrywek Intel Extreme Masters, największej imprezy e-sportowej w Polsce – skomentował prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

Wydarzenie organizowane w Katowicach będzie piątą edycją cyklicznej imprezy. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.​

 

Oprac. na podst. inf. UM Katowice

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, Prezydent miasta,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.