Warszawa wprowadziła nowy mechanizm pomocy dłużnikom komunalnym

Autor: Sławomir Bukowski / 22.07.2019
W samorządach
Od 1 lipca warszawiacy mogą składać wnioski o umorzenie długów za czynsz w mieszkaniach komunalnych.

Na zdjęciu: Domy komunalne przy ul. Kłobuckiej. Fot. UM st. W-wy

 

Przy spłacie części zadłużenia, pozostała jego część zostanie umorzona. Ma to być zachęta finansowa dla warszawiaków, którzy chcieliby przy wsparciu ze strony miasta rozwiązać swój problem zadłużenia. Wnioski mieszkańcy mogą składać w urzędach dzielnic lub Zakładach Gospodarowania Nieruchomościami.

 

Do nowego programu na lata 2019–2030 mogą przystąpić warszawiacy posiadający dług w opłatach za mieszkania komunalne i socjalne. Wniosek będą mogły składać osoby, które na dzień 31 grudnia 2018 roku miały zadłużenie w opłatach za mieszkanie (czynsz i media) i w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały złożą wniosek o umorzenie zadłużenia. 

 

Jeśli najemca spłaci 40 proc. zadłużenia w ciągu 3 miesięcy od dnia podpisania porozumienia, nastąpi umorzenie 60 proc. długu po czterech latach wnoszenia terminowych opłat za czynsz. Natomiast przy spłacie 60 proc. zadłużenia w ratach (do 5 lat przy długach do 10 tys. zł i w ciągu nawet 10 lat przy ponad 10 tys. zł zadłużenia) zostanie umorzone 40 proc. długu.

 

Trzeci wariant programu skierowaliśmy do warszawiaków, którzy w mieszkaniach komunalnych mają jeszcze ogrzewanie elektryczne. Jeśli głównym źródłem ciepła w mieszkaniu jest energia elektryczna, mieszkańcy mogą mieć anulowane 60 proc. długu przy spłacie 40 proc. (do 5 lat przy zadłużeniu do 10 tys. zł i w ciągu 10 lat przy wyższej kwocie).

 

Kolejnym, nowym rozwiązaniem jest podział długu na osoby zajmujące jeden lokal. Mówimy tutaj o spłacaniu długów z solidarną odpowiedzialnością. Co to oznacza? Chodzi przede wszystkim o pomoc osobom w bardzo trudnej sytuacji życiowej, żeby nie dziedziczyły długów czynszowych (po rodzicach, partnerach). W takich przypadkach mieszkaniec spłaca tylko swoją część zadłużenia (dzielenie długu na dwie, trzy osoby, w zależności od tego, kiedy i ile osób mieszkało razem, gdy zaczęły narastać zaległości w opłatach). W takim przypadku osoba musi spłacić tylko swoją część długu w 60 proc., a ze spłaty pozostałej części, po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie zwolniona.

 

Nowa forma częściowej spłaty i umorzenia długów może stać się istotną pomocą dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, które nie są w stanie samodzielnie spłacić całości zadłużenia, ale podołają spłacie jego części. Pozwoli to na stabilizację życiową tych mieszkańców, a w niektórych przypadkach ubieganie się o przywrócenie tytułu prawnego do lokalu (zajmowanego po wypowiedzeniu umowy najmu z tytułu zaległości czynszowych). Urząd miasta szacuje, że tą formą pomocy może być zainteresowanych kilka tysięcy warszawiaków.

 

Oprac. na podst. inf. UM st. Warszawy

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, lokale komunalne, mieszkania, polityka spoleczna, polityka miejska, zadłużenie,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.