W samorządach

Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk zostanie ojcem chrzestnym bryły bursztynu

Bryła otrzyma imię renesansowego mistrza Leonardo da Vinci i będzie się nazywała Leonardo Gedanensis (Leonardo z Gdańska).

– Od Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu, należy zawsze wymagać więcej w dziedzinie jego promocji, wyznaczania trendów i zasad rynku opartego na naturalnym surowcu. Tylko bursztyn ma właściwości opiewane przez lata w dziełach naukowych i podaniach ludowych. To dla mnie ogromny zaszczyt wejść na nową orbitę promocji bursztynu w świecie. Dziękuję za wyróżnienie i zaufanie – powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, który jako miłośnik bursztynu, pracujący przez kilka lat w jego promocji w Polsce i na świecie, nosi w klapie nad herbem miasta wpinkę z bryłką bursztynu.

 

Celem projektu AMBER & LEONARDO, którego idea narodziła się w Gdańsku – miejscu, które przez co najmniej cztery tysiąclecia pozostaje głównym ośrodkiem związanym z bursztynem bałtyckim – jest ożywienie najlepszych tradycji dialogu kultur Europy oraz Dalekiego Wschodu. Poprzez odniesienia do kulturotwórczej roli bursztynu oraz europejskiej epoki renesansu, twórcy projektu chcieliby stworzyć międzynarodowe wydarzenie artystyczne, dobrze osadzone w realiach współczesnej Europy.

 

Kuratorzy AMBER & LEONARDO zaprosili międzynarodową grupę znanych artystów prosząc ich, aby przygotowali prace inspirowane tematem „Bursztyn i Leonardo da Vinci” w formie objets d'art, wykorzystując bursztyn jako jeden z materiałów. Kolekcja po inauguracji w Centrum Św. Jana w Gdańsku, podczas targów Amberif 2018, będzie prezentowana jako wystawa podróżująca po galeriach w Polsce i za granicą.

 

Oprócz głównego elementu, jakim jest prezentacja kolekcji wystawowej, w programie uroczystości jest specjalny, zatytułowany „Homo Vitruvianus”, pokaz mody trójmiejskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz, podczas którego specjalnie stylizowane w duchu renesansu stroje będą zestawione z pracami biżuteryjnymi uczestników wystawy.

 

Wydarzeniami o światowym znaczeniu dla nauki będzie prezentacja w ramach wystawy trójwymiarowego i powiększonego modelu inkluzji w bursztynie. Zeskanowany za pomocą tomografii rentgenowskiej uwięziony w żywicy 40 milionów lat temu niewielki pająk będzie pokazany jako model 3D o średnicy około 20 centymetrów. Autorem tego niezwykłego eksperymentu jest holenderski naukowiec i artysta Jochen Zaeh pracujący na Uniwersytecie Nauk Stosowanych (University of Applied Sciences) w  Düsseldorfie.


Ceremonia otwarcia wystawy włączona została do programu kulturalnego Międzynarodowych Targów Bursztynu Amberif  2018. Pełny program imprezy można znaleźć TU.

 

Oprac. na podst. inf. UM Gdańsk

TAGI: prezydent miasta, promocja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane