Wrocław: zasadzono drzewko w hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi

Autor: Sławomir Bukowski / 17.04.2019
W samorządach
Buka pospolitego o purpurowych liściach zasadził ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Drzewko rośnie na skwerku przy ul. Pomorskiej, który w przyszłości ma być imienia Pawła Adamowicza. „Nasze miasto Gdańsk chce być otwarte na różnorodność. Różnorodność jest bogactwem, nie jest problemem. Tylko w spotkaniu z innym, tylko w spotkaniu z obcym, możemy się wzbogacić. Dopiero spotkanie z inną kulturą, z odmiennością czyni nas bogatszym” – te słowa prezydenta Adamowicza, wypowiedziane podczas Marszu Równości w Gdańsku, znalazły się na tablicy z cytatem zamordowanego prezydenta Gdańska.

 

– To drzewo to buk pospolity, ale sadzimy drzewo ku czci niepospolitego samorządowca, osoby, która wiele zrobiła dla Polski i polskiej samorządności, która domagała się otwartości, wielkiego przyjaciela Wrocławia – powiedział Jacek Sutryk. Prezydent Wrocławia podkreślał, że żywa jest pamięć o tragicznych wydarzeniach z początku tego roku w Gdańsku, zaś samorządowcy muszą dbać o dorobek Pawła Adamowicza i wkład w rozwój samorządności i demokracji – symboliczne drzewko ma stać się ważnym elementem zbiorowej pamięci o prezydencie Gdańska.

 

Buk może urosnąć nawet do ponad 50 metrów, obecnie ma ok. 20–22 centymetrów średnicy. Jest drzewem długowiecznym, najstarsze okazy liczą sobie nawet po kilkaset lat. – Symbolizuje wolność polskiego samorządu, o którą walczył prezydent Adamowicz – stwierdziła Agata Gwadera-Urlep, radna Platformy Obywatelskiej.

 

Inicjatorem zasadzenia drzewa był Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju i lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.  Przypomniał, że prezydent Adamowicz pokazał, jak być otwartym na wyzwania, także w czasach hejtu na uchodźców podczas kryzysu migracyjnego. – Innym takim wyzwaniem są zmiany klimatyczne - podkreślał Smolnicki.


Prezydent Sutryk zapowiedział też, że skwer przy ul. Pomorskiej będzie w przyszłości nosił imię Pawła Adamowicza. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić pod obrady rady miejskiej w maju albo czerwcu 2019 roku.

 

Oprac. na podst. inf. UM Wrocław

Podziel się!
TAGI: Prezydent miasta,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.