Wsparcie finansowe dla gmin na uruchomienie publicznego Wi-Fi

Autor: Sławomir Bukowski / 09.03.2018
Gospodarka
Komisja Europejska powinna lada moment ogłosić nabór do programu WiFi4EU, którego celem jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej.

WiFi4EU ma zapewnić dostęp do sieci w miejscach takich jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hotspotów Wi-Fi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu.

 

W celu uzyskania dofinasowania beneficjenci będą zobowiązani do rejestracji na portalu prowadzonym przez Komisję Europejską. Zapisy będą prowadzone przez 6–8 tygodni, aby zapewnić beneficjentom wystarczająco dużo czasu na rejestrację przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków. Kolejność rejestracji nie ma wpływu na możliwość uzyskania dofinasowania.

 

Komisja Europejska zapewnia, że proces rejestracji będzie prosty i nie będzie wymagał angażowania zewnętrznych podmiotów doradczych. Zgłoszenie będzie odbywało się w aplikacji udostępnionej przez KE i tylko tam możliwe będzie uzyskanie finansowania projektu. Po ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków zarejestrowani beneficjenci będą mogli na tym samym portalu złożyć wniosek o przyznanie bonu. Złożenie wniosku będzie polegało na kliknięciu we właściwy przycisk na stronie.

 

Środki na ten cel przekazane zostaną w postaci bonu o wartości 15 tys. euro. Unia Europejska będzie finansować koszty jedynie sprzętu i instalacji hotspotów Wi-Fi, a beneficjent przez co najmniej trzy lata będzie ponosić koszty podłączenia do internetu (abonament internetowy) oraz konserwacji sprzętu. Koszty związane z procedurą przetargową (łącznie z opracowaniem warunków zamówienia) nie będą finansowane w ramach bonu. Finansowania nie uzyskają także nakłady inwestycyjne związane z utworzeniem sieci niezbędnej do doprowadzenia internetu oraz koszty dodatkowego wyposażenia niezwiązane bezpośrednio z hotspotami Wi-Fi.

 

Bon, który otrzyma gmina, będzie realizowany tylko na rzecz dostawcy sprzętu i instalatora, ale dopiero po potwierdzeniu, że sieć została zainstalowana i jest gotowa do użytkowania.

 

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że portal nie został jeszcze otwarty. Stosowna informacja o terminach rejestracji i ogłoszenia konkursu zostanie opublikowana na stronach Komisji Europejskiej i portalu Gov.pl. W internecie pojawiły się jednak strony, które sugerują, że mogą pomóc, lub pośredniczyć w zdobyciu funduszy z programu. Witryny te zawierają treści zbliżone lub skopiowane ze stron Komisji Europejskiej, często przypominają swoją budową lub wyglądem stronę programu WiFi4EU. Resort cyfryzacji prosi podmioty zainteresowane uzyskaniem bonu o zachowanie ostrożności w korzystaniu z podobnych usług i o weryfikację stron i podmiotów świadczących takie usługi. W przypadku wątpliwości zachęca do zweryfikowania podmiotów oferujących swoje usługi w Ministerstwie Cyfryzacji pod adresem: wifi4eu@mc.gov.pl

 

Strona Komisji Europejskiej poświęcona programowi WiFi4EU (jęz. ang.) znajduje się TU

 

Oprac. na podst. inf. Min. Cyfryzacji

Podziel się!
TAGI: Dotacja, fundusze unijne, Gospodarka, informatyzacja, polityka miejska,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.