Wybory samorządowe 2018

Autor: Justyna Kamińska / 22.10.2018
Według sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu - opublikowanego w niedzielę zaraz po zamknięciu lokali wyborczych - w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju Zjednoczona Prawica uzyskała 32,3 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., PSL - 16,6 proc. , Kukiz'15 - 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.; SLD-Lewica Razem - 5,7 proc. W Warszawie w I turze wygrał Rafał Trzaskowski, w Łodzi Hanna Zdanowska, w Lublinie Krzysztof Żuk, w Katowicach Marcin Krupa. Druga tura odbędzie się w Krakowie, Gdańsku.

Z sondażu, który przeprowadzono w 10 dużych miastach, wynika, że w pierwszej turze wybrano prezydentów: Warszawy, Poznania, Łodzi, Lublina, Katowic, Wrocławia i Białegostoku.

W stolicy, z wynikiem 54,1 proc., wygrał Rafał Trzaskowski reprezentujący Koalicję Obywatelską. W Łodzi z wynikiem 70,1 proc. wygrała urzędująca prezydent Hanna Zdanowska (Koalicja Obywatelska). Również w Poznaniu zwyciężył obecny prezydent Jacek Jaśkowiak (56,6 proc.). Jacek Sutryk z wynikiem 50,1 proc. zwyciężył w wyborach na prezydenta Wrocławia. Prezydentem Katowic pozostanie Marcin Krupa, który zdobył ponad 56 proc. głosów. Kolejną kadencję na fotelu prezydenta Białegostoku pozostanie Tadeusz Truskolaski, który osiągnął 51,6 proc. poparcia. Krzysztof Żuk z wynikiem 59,7 proc. zwyciężył w Lublinie a Michał Zaleski z ponad  70 proc. poparciem w Toruniu

 

Urząd prezydenta ponownie pełnić będą także Jacek Karnowski w Sopocie, Wojciech Szczurek w Gdyni, Zygmunt Frankiewicz w Gliwicach, Wadim Tyszkiewicz w Nowej Solim, Roman Szełemej w Wałbrzychu, Rafał Piech w Siemianowicach Śląskich, Andrzej Nowakowski w Płocku, , Tadeusz Ferenc w Rzeszowie, Piotr Jedliński w Koszalinie, Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Piotr Kuczera w Rybniku, Krzysztof Matyjaszczyk w Częstochowie, Andrzej Dziuba w Tychach, Andrzej Wnuk w Zamościu, Arkadiusz Wiśniewski w Opolu.

Natomiast z danych sondażowych wynika, że w Kielcach, Gdańsku i Krakowie dojdzie do II tury wyborów na prezydenta.    

 

W Kielcach Bogdan Wenta z PO (35,8 proc. głosów) zmierzy się z Wojciechem Lubawskim (29,6 proc.), w Gdańsku rządzący od 20 lat Paweł Adamowicz (36,7 proc.) będzie rywalizował z Kacprem Płażyńskim z PiS (32,3 proc.). W Krakowie Jacek Majchrowski (43,7 proc.) rywalizował będzie się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann (33,6 proc.). W Zabrzu w II turze zmierzą się Małgorzata Mańka-Szulik i Agnieszka Rupniewska, w Bielsku-Białej Jarosław Klimaszewski i Przemysław Drabek.

 

Sondażowe wyniki w sejmikach 

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 32,3 proc. proc., Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., PSL - 16,6 proc.; po 6,3 proc. głosów dostali Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 - wynika z sondażu exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos.

 

W skali kraju próg wyborczy przekroczył również komitet SLD Lewica Razem, który - według IPSOS - uzyskał 5,7 proc. poparcia. Poniżej progu wyborczego znalazły się KWW Wolność w Samorządzie (1,5 proc.), KW Partii Razem (1,4 proc.), KW Ruch Narodowy RP (1,2 proc.), KW Partia Zieloni (1 proc.). 

PiS wygrało wybory do sejmików w 9 województwach (mazowieckim, podlaskim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim); Koalicja Obywatelska w 7 województwach (warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim). 

 

Źródło: PAP, prasa lokalna, fot.: Wikipedia

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.