Wybrano laureatów konkursu ECO-MIASTO 2018

Autor: Artykuł sponsorowany / 26.10.2018
W szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO jury przyznało 10 tytułów laureata i 13 wyróżnień. Lublin został nagrodzony aż w dwóch kategoriach. Doceniono osiągnięcia miast w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz zieleń miejska a jakość powietrza.

Do konkursu ECO-MIASTO 2018 zgłosiło się 46 miast, a niektóre przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach, dlatego przesłano w sumie 70 formularzy zgłoszeniowych. Jury przyznało 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby. Uroczystość wręczenia nagród była elementem Międzynarodowej Konferencji Innowacyjnej ECO-MIASTO 2018.

 

W nowej kategorii: gospodarka o obiegu zamkniętym nagrodzone zostały Białystok i Radzyń Podlaski. Obok Lublina drugim laureatem w kategorii gospodarka wodna została Mława, a w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Lublin i Niepołomice. Nagrodę w kategorii efektywność energetyczna budynków otrzymały Kraków i Czeladź, a w kategorii zieleń miejska a jakość powietrza – Zabrze i Złotów.

 

– Każda kolejna edycja projektu ECO-MIASTO dowodzi, że polskie miasta stają się coraz bardziej nowoczesne, ekologiczne i przyjazne mieszkańcom. To ważne, że ośrodki miejskie w Polsce mają się czym pochwalić w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza czy wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym, zwłaszcza w związku z tegorocznym szczytem klimatycznym w Katowicach – mówi Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce.

 

 

 

Na program ECO-MIASTO, oprócz konkursu dla miast, składają się też Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne ECO-MIASTO 2018 oraz projekt edukacyjny dla szkół „Zakręceni w przestrzeni”. W tym roku nagrodę główną w konkursie zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, autorzy projektu „Zielono nam”.

 

Organizatorami projektu ECO-MIASTO są: Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także WSPÓLNIE – Fundacją LafargeHolcim.

 

 

Więcej informacji o projekcie na: eco-miasto.pl i Facebooku @EcoMiasto oraz zakreceniwprzestrzeni.pl

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.