Prawo

Wyższe kary dla chuliganów

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Dotyczy on zaostrzenia przepisów karnych dotyczących wykroczeń i przestępstw popełnianych w trakcie imprez masowych, w szczególności w trakcie meczów piłki nożnej w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce.

Zmiany zaproponowane do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych mają na celu wyeliminowanie patologicznych zjawisk, jakie mają miejsce na polskich stadionach, a są związane z wnoszenie na teren imprez masowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych lub innych niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych, używanie elementów odzieży lub przedmiotów w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania osoby, wdarcie na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe.

 

Zgodnie z projektem ustawy z 2 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych wzrosnąć mają kary grzywny za między innymi używanie elementów odzieży lub przedmiotów w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania osoby (tzw. maskowanie) podczas meczów. Projektodawcy uzasadniają swoją decyzję w ten sposób, że w przypadku nałożenia kary grzywny na jednego z członków grupy (ze środowisk kibicowskich), pozostali członków organizują „zbiórki na grzywnę”. Dlatego też w ocenie autorów projektu podwyższenie kary grzywny utrudni tego typu praktykę i będzie dotkliwsze. Ze statystyk policyjnych dotyczących bezpieczeństwa podczas imprez masowych wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat zwiększyła się liczba incydentów podczas tego rodzaju wydarzeń. Zgodnie z nimi w stosunku do roku 2015 liczba przestępstw związanych z wniesieniem na miejsce imprezy masowej broni, materiałów wybuchowych czy też pirotechnicznych zwiększyła się o 19,8 proc. ( w roku 2015 liczba popełnionych przestępstw wyniosła 228 rok 2018 to 272 przestępstwa z art. 59 ust. 1),  w związku z tym zaproponowano, aby w ustawie zwiększyć liczbę stawek dziennych przy orzekaniu kary grzywny do 420 (obecnie jest to 180 stawek dziennych). Dodatkowo w przypadku popełnienia tego typu przestępstw sąd obligatoryjnie będzie orzekał zakaz wstępu na sportową imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.

 

Z kolei za wdarcie na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, będzie grozić najwyższa kara finansowa przewidziana w kodeksie karnym, tj. kara grzywny w wysokości 540 stawek dziennych. Tu również sąd orzeknie zakaz udziału w sportowych imprezach masowych na okres od 2 do 6 lat.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane