W samorządach

Zakochaj się w Warszawie latem

Czy wielka metropolia może być atrakcyjna latem, gdy z nieba leje się żar, rozgrzany bruk doskwiera, a tempo życia miasta wiele się nie zmniejsza? Odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak! Zwłaszcza w takim mieście jak Warszawa, położonym nad dużą rzeką i dbającym o zrównoważony postęp, uwzględniający zarówno szanse dla mieszkańców na pracę i osobisty rozwój, jak i relaks, i aktywny wypoczynek.

- Spędzanie czasu w Warszawie tego lata jest wyjątkowo atrakcyjne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy – Zapraszamy oczywiście na tradycyjne szlaki turystyczne, ale także na nowe imprezy, jakie zostały przygotowane specjalnie na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto skorzystać z tej propozycji, bo wiele z nich jest unikatowa, tak jak np. możliwość wpisu swego przesłania dla następnych pokoleń do „Księgi Wolności”. Gdy jej karty zapełnią się, zostanie zakopana na kolejne sto lat. Niech znajdą się w niej podpisy jak największej liczby Polaków – zachęca prezydent miasta.

 

Takie obchody raz na wiek

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym mieście odbywają się setki wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych, które mogą być niezwykłym urozmaiceniem w zwiedzaniu stolicy. Wystarczy wejść na stronę www.stolicawolnosci.pl, aby wśród olbrzymiej liczby propozycji wybrać te najbardziej dla siebie atrakcyjne. Wspaniała pogoda zachęca do spacerów po mieście, a można je wzbogacić np. dołączając do spacerów tematycznych organizowanych przez dzielnice. Na przykład takie, podczas których można poznać dzieje Pragi-Południe z czasu powstania listopadowego i wydarzeń, jakie miały wtedy miejsce. Czy historię wystawy krajowej, która nigdy nie doszła do skutku, a pozostała po niej pamiątka w postaci kanału, nad którym miały być zlokalizowane pawilony wystawowe. Swoje historie w atrakcyjny sposób opowiadają także inne dzielnice np. Wola. Podczas spaceru będzie można poznać np. jej robotniczą, „czerwoną” przeszłość.

 

Propozycji na 100-lecie odzyskania niepodległości jest naprawdę dużo. Gdy zmęczy nas upał lub spadnie deszcz, mamy do wybory ogromną liczbę wystaw. Na przykład opowiadającą historię przedwojennych warszawskich kabaretów. Albo inną pokazującą Warszawę sprzed 1918 r. dzięki lotniczym zdjęciom z tamtego okresu. Ciekawostki o stolicy można także poznać na wystawie o warszawskich wodociągach i niezwykłych okolicznościach ich powstania oraz obecną pracę na rzecz mieszkańców.

 

 

Odpocznij nad wodą

Dzieje Warszawy w programie obchodów są przedstawione widzom bardzo atrakcyjnie i ciekawie. Gdy jednak wolimy spędzać czas w inny sposób, stolica także ma sporą paletę propozycji. O każdej porze dnia warto przyjść na bulwary. Widok wolno płynącej Wisły i wygoda nabrzeżnych promenad wręcz namawiają do odpoczynku w jednej z licznych kawiarni lub po prostu na ławkach i leżakach. Z bulwarów można wsiąść na jeden ze statków czy promów pływających po rzece, wybrać się w rejs, aby obejrzeć panoramę miasta, albo przeprawić się na drugi brzeg, by aktywnie spędzić czas na plażach.

 

Z roku na rok warszawska Wisła przyciąga coraz więcej osób, które chcą w ruchu i z przyjemnością spędzić swój wolny czas w plenerze. Przestrzeń ta, choć znajduje się w samym centrum miasta, pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak na wakacjach. Prowadzone przez miasto wiślane projekty dają możliwość każdemu odnaleźć coś dla siebie.

 

 

Nowy sezon w letniej strefie rekreacji nad Wisłą to cztery boiska do piłki siatkowej i stałe boisko do bech soccera. Można także rozstawić boisko do plażowej piłki ręcznej. Obok placów gry znajdują się trybuny mieszące ok. 200 osób, szatnie oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego. Strefę tworzą też urządzenia do street workout-u, które są uzupełnieniem istniejącej już siłowni plenerowej. Jak co roku, działa strefa chillout-u, w której można zrelaksować się po treningach i sportowych zmaganiach. Tak więc dla fanów aktywnego wypoczynku dzielnica Wisła to doskonały adres!

 

 

W cieniu parków

Warszawskie parki to dobra propozycja zarówno dla mieszkańców lubiących spokojny wypoczynek, jak i turystów, zmęczonych zwiedzaniem i przemierzaniem tras wycieczkowych. Spokój, zieleń i śpiew ptaków można znaleźć do wyboru w 80 parkach. Na ławkach lub rozłożonych kocach przyjemnie jest spędzić godziny największych upałów.

 

   

Wieczorem w weekendy trzeba natomiast wybrać się do jedynego takiego parku – multimedialnego! Na Podzamczu u stóp Starego i Nowego Miasta można oglądać niezwykłe widowisko wykreowane z mgły wodnej, laserów, świateł i muzyki. Spektakl „Książę Niedźwiedź” powstał na kanwie jednej z warszawskich legend. Więcej informacji o pokazach jest na stronie: www.parkfontann.pl

 

 

Rowerem przez miasto

W lato warto zrezygnować z całorocznych przyzwyczajeń i wybrać inny środek transportu niż autobus, tramwaj czy metro. To także dobra propozycja dla turystów - poznawać miasto z rowerowego siodełka. W Warszawie jest 360 stacji, ponad 5200 rowerów i prawie 500 km ścieżek, można więc zaplanować sobie trasę tak, aby aktywnie, ale i pożytecznie spędzić czas w mieście.

 

 

 

Miasto przyjazne i atrakcyjne

Życie w metropolii, która chce być miastem inteligentnym, daje mieszkańcom wiele możliwości. Jak każda stolica, także Warszawa proponuje im, ale także turystom, paletę możliwości samorealizacji i wyboru najlepszej dla siebie opcji, zarówno w pracy, jak i w sferze życia prywatnego, w tym wypoczynku. 

 

Warszawa od dziesięcioleci proponuje gościom atrakcje, takie jak zwiedzanie kultowych miejsc jak Starówka, Zamek Królewski, Łazienki, koncerty Chopinowskie. W ostatnich latach doszły nowości, które powstały jako odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców. Plaże na Wisłą, bulwary, ożywienie Podzamcza, możliwość poruszania się po mieście rowerami – to urozmaicenia, które wpływają na atrakcyjność życia w mieście. Latem te nowe propozycje kuszą podwójnie. Warto z nich korzystać, odpoczywać i poznawać nowe oblicze Warszawy.

 

W ramach tegorocznego V Ogólnopolskim Seminarium Sekretarzy porozmawiamy o pozycji i obowiązkach sekretarza w kontekście zmieniających się przepisów prawnych. Położymy nacisk na organizację wyborów oraz cyfryzację usług publicznych. Przedstawimy praktyczne wskazówki w kontekście RODO, prawa pracodawcy oraz przykłady narzędzi motywacyjnych w samorządzie.

Partnerem wydarzenia jest m.st. Warszawa                

Sprawdź program i zarejestruj się >>>

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane