Zamach na pensje burmistrzów

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 10.05.2018
Prawo
Po szumie medialnym, jaki wywołała zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego obniżenia pensji posłom, senatorom i samorządowcom, przyszedł czas na działania. Jest gotowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów obniżający górne limity pensji wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Cięcia nie ominą starostów i marszałków oraz zastępców włodarzy na każdym szczeblu JST.

Podczas gdy w Sejmie procedowany był projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, obniżający uposażenia parlamentarzystów, rząd przygotował rozporządzenie, które w podobny sposób traktuje pensje samorządowców – zetnie je o 20 proc. Prezes PiS Jarosław Kaczyński tłumaczy swoją decyzję – wywołaną aferą z nagrodami wypłacanymi członkom rządu – słowami: „Vox populi, vox Dei” (głos ludu, głos Boga). Ciekawe jest to, że od lat trwała dyskusja zmierzająca w przeciwnym kierunku – zwiększenia i tak niskiego, biorąc pod uwagę pensje w sektorze prywatnym, uposażenia kadry kierowniczej w samorządach.

Zaskakujące jest też tempo, w jakim Rada Ministrów planuje przepchnąć rozporządzenie. Projekt otrzymaliśmy 9 maja, podobnie jak Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ma być rozpatrzony przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu 10 maja, z kolei KWRiST została poproszona o zajęcie stanowiska do 14 maja do godz. 9 (posiedzenie komisji było standardowo zaplanowane na 30 maja). 

 

Zgodnie z rozporządzeniem (patrz tabele poniżej) obniżka wynagrodzeń dotknie wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, członków zarządów powiatów (w tym starostów i wicestarostów), członków zarządów województw (w tym marszałków i wicemarszałków), burmistrzów dzielnic Warszawy, zastępów wójtów, zastępców burmistrzów, zastępców prezydentów miast, zastępców burmistrzów dzielnic Warszawy, przewodniczących zarządów związków jednostek samorządu terytorialnego, ich zastępców oraz pozostałych członków.

Korekta ma polegać na obniżce średnio o 20 proc. (z zaokrągleniem do pełnych setek złotych) minimalnego (przy uwzględnieniu minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2018 r. wynosi 2100 zł) i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego. Ciekawostką jest to, że w niektórych przypadkach wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie do 2100 zł z 2000 zł – mimo zwiększenia minimalnego wynagrodzenia wcześniej nikt nie zmienił kwot w tabelach rozporządzenia.

 

Oto pierwsze komentarze  dotyczące propozycji rządu, jakie otrzymaliśmy mailowo: „Proszę nie zapominać o korelacji zmienianych przepisów wynagrodzeniowych z przepisami wynagrodzeniowymi dla innych grup pracowniczych działających w samorządzie, jak np. nauczyciele. Porównajmy zatem: wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosi 3317 zł, a proponowane minimalne wynagrodzenie zasadnicze wójta gminy do 15 tys. mieszkańców: 3400 zł.”

Więcej w kolejnym, 11. numerze "Wspólnoty"

 

Tabele z zaproponowanymi wynagrodzeniami TUTAJ

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.