Prawo

Zasiłek celowy na ogrzewanie

Trwają sejmowe prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Dotyczy on zgodnie z uzasadnieniem – stworzenia podstawy prawnej, umożliwiającej samorządom przyznanie zasiłku celowego mieszkańcom lokali ogrzewanych wyłącznie energią elektryczną, którzy nie są w stanie opłacać rachunków za energię w okresie grzewczym.

Mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym, wykonanym w starej, nieefektywnej technologii poprzez przeróbkę pieców węglowych,  są najczęściej położone w ścisłych centrach miast. Lokale te nierzadko usytuowane są w zabytkowych kamienicach.  Standard tych mieszkań często jest niski, a efektywność energetyczna budynków okazuje się być zdecydowanie poniżej obowiązujących standardów. Przykładowo, według danych samorządu Wrocławia średni wiek komunalnych kamienic w tym mieście wynosi 95 lat.
Taki stan rzeczy generuje w okresie grzewczym bardzo wysokie koszty dla najemców mieszkań komunalnych, dotkniętych powyżej opisanym problemem. Z licznych skarg obywateli, napływających do samorządowców i parlamentarzystów, wynika, że ponoszone przez najemców koszty ogrzewania elektrycznego mieszkań w sezonie grzewczym sięgających nawet kilku tysięcy złotych. 
Wielu spośród wspomnianych najemców nie korzysta z dodatku mieszkaniowego ani innych środków pomocy społecznej. Pomimo posiadania stałych dochodów, w okresie grzewczym nie są oni w stanie opłacić rachunków za energię elektryczną. Na skutek tego często mieszkańcy zmuszeni są do podejmowania różnych działań, mających uchronić ich przed odcięciem energii elektrycznej, w tym również do zaciągania niezwykle wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek pozabankowych.


W obecnym stanie prawnym nie istnieje podstawa prawna umożliwiająca udzielenie przez samorząd gminny pomocy obywatelom znajdującym się w opisanej wyżej sytuacji. Samorządowcy sygnalizują, że próby udzielenia mieszkańcom pomocy w sytuacji krytycznej narażają ich na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Celem przedłożonego projektu ustawy jest stworzenie podstawy prawnej, umożliwiającej samorządom udzielenie pomocy mieszkańcom. Wnioskodawcy nie precyzują formy ani zakresu takiej pomocy uznając, że decyzję w tej sprawie powinny podejmować samorządy. Na mocy innych przepisów ustawy o pomocy społecznej z 2 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU 2017, poz. 1769 z późn. zm.), gminy posiadają możliwość udzielenia zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy w określonej przez siebie wysokości kwotowej lub procentowej.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane