Zielone podwórka zmieniają Szczecin

Autor: Justyna Kamińska / 28.11.2017
W samorządach
Ponad 100 podwórek za 10 mln złotych - to efekt 10 lat realizacji programu „Zielone podwórka Szczecina”. Program przypadł do gustu mieszkańcom, którzy coraz chętniej sięgają po pieniądze na metamorfozę swojego otoczenia. Kończy się kolejna edycja programu.

„Zielone Podwórka Szczecina” to program, który pozwala na zmianę często szarych, brzydkich miejskich podwórek w miejsca przyjazne mieszkańcom. Dzięki niemu powstają zielone oazy spokoju, place zabaw, miejsca sąsiedzkich spotkań i odpoczynku.

 

Pierwsze zielone podwórka pojawiły się na mapie Szczecina w 2008 roku. Od tamtego czasu rokrocznie tworzone były kolejne. Przez 10 lat trwania programu odebranych zostało już 113 projektów. W ramach programu wspólnoty otrzymały dofinansowania ponad 10 mln zł.  –Zielone podwórka to program, który bardzo konkretnie zmienia nasze miasto, to najbliższe nam. Te miejsca, na których najbardziej nam zależy, nasze otoczenie - mówi Lila Królikowska , dyrektor Zarządu i Budynków Komunalnych - Cieszymy się ze możemy wspierać wspólnoty mieszkaniowe w realizacji ich projektów - dodaje Lila Królikowska.

 

W tym roku do puli zrealizowanych inwestycji dołączy kolejne 12 podwórek. Koszt inwestycji to blisko 3 mln zł, z czego 80 proc. tych kosztów dofinansowanych było z budżetu miasta. Program realizuje ZBiLK.

 

Program „Zielone podwórka Szczecina” jest doceniany nie tylko przez samych mieszkańców, ale także przez różne instytucje. W roku 2013 znalazł się w finale Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP. Dostrzeżony został za „wybitne, nowatorskie i efektywne działania obywatelskie na rzecz dobra wspólnego”.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.