Gospodarka

Żółta kartka dla rządu

Wprowadzenie lokalnego PIT-u, likwidacja ulg centralnych w podatkach ustalanych przez JST i uzależnienie wysokości podatku od nieruchomości od wartości działki – takich zmian domagają się przedstawiciele ogólnopolskich korporacji samorządowych.

Związek Miast Polskich w ramach akcji „Stawka większa niż 8 miliardów” zamówił w agencji badawczej PBS sondaż opinii na temat działania samorządów. Wynika z niego, że Polacy zdecydowanie popierają propozycje przekazania samorządom większych udziałów w podatkach („tak” odpowiedziało 59,7 proc.). Aż 89 proc. badanych uznało, że parlamentarzyści powinni w większym stopniu współpracować z samorządami przy tworzeniu prawa, dotyczącego funkcjonowania gmin miejskich i wiejskich. Znacząca  większość Polaków uważa, że parlament robi zdecydowanie za mało w zakresie rozwoju Polski lokalnej (76 proc. ankietowanych). Ponad połowa (55,1 proc.) uważa, że parlamentarzyści powinni bardziej wspierać rozwój Polski lokalnej – z czego dla 43,4 proc. wsparcie ze strony parlamentu jest zdecydowanie niewystarczające, a 11,7 proc. zupełnie go nie widzi.

 

– Te wyniki to żółta kartka dla rządu i parlamentarzystów za unikanie współpracy z przedstawicielami samorządów lokalnych – podsumował prezentację wyników Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.

 

Samorządowcy przypomnieli, że nie zamierzają upierać się przy swoich propozycjach pod warunkiem poważnej rozmowy i znalezienia lepszych rozwiązań. Omówiono alternatywę dla zwiększenia udziału w PIT, którą mógłby być tzw. PIT komunalny, o którego wysokości decydowałyby władze gminy, oraz zwiększenie możliwości ustalania podatków lokalnych. Samorządowcy zapowiedzieli walkę o nowy podatek lokalny, którym miałby być podatek od reklam.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane