Związek Gmin Wiejskich wspiera modlińskie lotnisko

Autor: Andrzej Gniadkowski / 09.07.2018
Gospodarka
Zarząd ZGWRP popiera działania samorządów walczących o rozwój Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. W stanowisku w tej sprawie samorządowcy przypomnieli o publicznych pieniądzach wydanych na lotnisko w Modlinie oraz o referendum gminie Baranów, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko budowie nowego portu w centrum Polski.

Zarząd Związku Gmin Wiejskich odpowiedział na przesyłane przez rady gmin i powiatów Województwa Mazowieckiego w sprawie wsparcia ich działań i oczekiwań służących rozwojowi Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Po analizie treści apeli i podjętych uchwał Zarząd ZGWRP stwierdził, że działania samorządów są słuszne i postanowił udzielić im oficjalnego wsparcia, sprzeciwiając się jednocześnie blokowania koniecznego rozwoju tego przedsięwzięcia.

 

Portem Lotniczym Warszawa - Modlin zarządza spółka: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o.o. utworzona przez jednostki państwowe i samorządowe. Port uruchomiono w lipcu 2012 r. jako drugi port aglomeracji warszawskiej. Obecnie, pod względem ruchu pasażerskiego, jest to piąte co do wielkości lotnisko w Polsce.

 

Samorządowcy ze Związku Gmin Wiejskich przypominają, że w powstanie Portu zaangażowano ok. 1 mld zł. Niemal połowę tej kwoty stanowią środki pochodzące z funduszy wsparcia Unii Europejskiej. W 2009 r., na wniosek państwa, Komisja Europejska uznała program „Pomoc na inwestycje w portach lotniczych w ramach regionalnych programów operacyjnych" za zgodny z Traktatem WE. Modlin był jedynym na Mazowszu lotniskiem wskazanym przez władze polskie do dofinansowania unijnego. Lotnisko ma pełną infrastrukturę i ogromny potencjał.

 

Dalszy rozwój Portu, w oparciu o dokumenty strategiczne zatwierdzone przez wszystkich wspólników Spółki, przewiduje jego rozbudowę, poprawę logistyki, wzrost liczby połączeń, pozyskanie nowych inwestorów oraz zwiększenie ilości i jakości obsługi pasażerów. Tymczasem bez inwestycji służących rozwojowi, lotnisko Modlin czeka stagnacja i niepewność.

 

Samorządowcy przypomnieli też referendum w Gminie Baranów, na terenie której miałby powstać Centralny Port Komunikacyjny, które odzwierciedliło negatywny stosunek mieszkańców Gminy, do tego przedsięwzięcia. Powstanie nowego Portu miałoby, zgodnie z obecnymi planami, oznaczać likwidację Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

 

Zdjęcia: www.modlinairport.pl

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.