W samorządach

Nowe standardy piesze w Lublinie

Trwają prace nad wyznaczeniem obszaru miasta i wyborem tras, gdzie kostka brukowa zostanie zamieniona na bardziej przyjazną nawierzchnię, a krawężniki zrównane z jezdnią.

– Stawiamy kolejny krok w kierunku Lublina przyjaznego wszystkim mieszkańcom. Jako pierwsze miasto w Polsce planujemy stosować krawężniki o wysokości „0 cm” jako standard w infrastrukturze pieszej. Planowane zmiany koncentrują się na trzech obszarach: wygodzie, jakości i czasie podróży po mieście – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Krawężniki zrównane z jezdnią ułatwią przechodzenie przez drogę osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, rodzicom z dziećmi czy seniorom. Rozwiązanie to jest już od dłuższego czasu stosowane na przejazdach rowerowych, co chwalą sobie użytkownicy jednośladów. Takie krawężniki są już wykonywane w kilkunastu miejscach, gdzie trwają prace budowlane.

 

Zostanie też ograniczone stosowanie kostki brukowej na chodnikach, gdzie może zostać zastąpiona płytami lub materiałami o mieszanej strukturze.


Kolejnym elementem, który jeszcze w tym roku poprawi warunki ruchu pieszych, będzie wprowadzenie zmian w trybie pracy sygnalizacji świetlnej, modernizowanej w ramach Systemu Zarządzania Ruchem. Aktualnie trwa zbieranie danych i analiza sytuacji na poszczególnych skrzyżowaniach, tak by w miarę możliwości wydłużyć na nich czas światła zielonego dla pieszych. To pozwoli pieszemu bezpieczniej pokonać skrzyżowania.

 

Jak pisze urząd miasta na swojej stronie internetowej, to wszystko to początek realnych zmian na rzecz ruchu pieszego i osób niepełnosprawnych w Lublinie. Zespół projektu „Miasto dla Ludzi” pracuje obecnie nad Standardami Infrastruktury Pieszej, które w przyszłości znacznie ułatwią projektowanie infrastruktury drogowej po tym kątem. Natomiast w strukturze Urzędu Miasta od początku marca działa zespół ds. mobilności aktywnej, który zajmuje się ruchem rowerowym oraz pieszym i jest stale do dyspozycji mieszkańców w kwestii rozwiązywania bieżących problemów w sferze poruszania się po mieście.

TAGI: dobre praktyki, komunikacja miejska, prezydent miasta, polityka miejska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane