Prawo

Bezradni w sprawie subwencji oświatowej – decyzja o podziale na posiedzeniu plenarnym

Zespół ds. edukacji KWRiST nie potrafił uzgodnić jednego stanowiska w sprawie projekt rozporządzenia dotyczącego sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2015 rok.

Zespół ekspertów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nie wydał opinii dotyczącej podziału subwencji oświatowej ze względu na różnice zdań po Stronie Samorządowej, która zgłosiła następujące uwagi:  

 

Związek Powiatów Polskich – zgłosił wniosek o podwyższenie wagi P 10 (na uczniów szkół zawodowych), by powiaty nie straciły 93 mln zł;

 

Związek Województw RP – zażądał przywrócenia wysokości wag: P40 (młodzieżowe ośrodki wychowawcze) – i P 47 (na placówki doskonalenia nauczycieli i biblioteki);  

 

ZGW RP – kwestionuje zmniejszenie wagi P2 o 0,11 (na uczniów gimnazjów na terenach wiejskich i w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców).

 

Najdziwniejszy wniosek złożyła jednak Unia Metropolii Polskich. Jej zdaniem nie należy zwiększać standardu A, a uzyskaną w ten sposób kwotę przeznaczyć na zwiększenie wagi P 33 (dla uczniów pierwszych i drugich klas szkół podstawowych).    

 

To o tyle dziwne, że zwiększenie jakiejś wagi powoduje automatyczne obniżenie standardu A i odwrotnie zmniejszenie wag powoduje jego zwiększenie. Zwiększenie wagi powoduje, bowiem zwiększenie liczby uczniów przeliczeniowych, a standard A jest uzyskiwany przez podzielenie ogólnej kwoty subwencji przez liczbę uczniów przeliczeniowych.  

 

Więcej o podziale subwencji:  

 

Nowe Wagi, nowy współczynnik Di – rewolucja w sposobie podziału subwencji oświatowej  

 

Samorządy zarabiają na szkołach dla dorosłych, MEN zmienia algorytm podziału      

 

 

TAGI: subwencja, szkoła,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane