W samorządach

Dlaczego prezydent zawetował ustawę o RIO

Andrzej Duda zakwestionował możliwość odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w przypadku negatywnej opinii RIO w sprawie programu postępowania naprawczego.

12 lipca 2017 r. prezydent odmówił podpisania ustawy z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych i przekazał ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

 

Kwestia poddana pod ponowne rozpatrzenie przez Sejm dotyczy wprowadzanej ustawą możliwości natychmiastowego odwołania wójta (burmistrza albo prezydenta miasta), rozwiązania zarządu powiatu lub województwa, jak też możliwości natychmiastowego zawieszenia organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa, w związku z negatywną opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie programu postępowania naprawczego. Zasady realizacji programów postępowania naprawczego określa art. 240a ustawy z  27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który wskazuje przesłanki wezwania do opracowania programu, procedurę jego przyjęcia, wymagania, jakie powinien spełniać program, oraz obostrzenia mające zastosowanie w trakcie jego realizacji.

 

Obecnie opinia negatywna izby do programu postępowania naprawczego niweluje jedynie możliwość samodzielnego uchwalenia budżetu przez jednostkę samorządową. W takich przypadkach budżet ustala regionalna izba obrachunkowa.

 

Prezydent ma wątpliwości, czy proponowany tryb odwołania albo zawieszenia organu jednostki samorządowej, w połączeniu z rozszerzeniem o kryterium gospodarności przedmiotowego zakresu kontroli spraw finansowych samorządu, nie stanowi nadmiernej ingerencji w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego.

 

Weto prezydenta (pierwsze w tej kadencji dotyczące ustawy przyjętej przez obecny parlament) z miejsca wywołało falę spekulacji politycznych. Według senatora PiS Jana Marii Jackowskiego decyzja Andrzeja Dudy pokazuje, że wbrew temu co twierdzi opozycja, ma on swoje zdanie. – Prezydent skorzystał ze swoich prerogatyw, ma taką prerogatywę i zawetował tę ustawę – powiedział w Polsat News. Z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów, w tej samej telewizji powiedziała, że „pierwszy raz prezydent zachował się jak strażnik konstytucji”. – Niech tak robi dalej, bo mamy dwie poważne ustawy jeszcze: KRS i sądy, i to będzie taki papierek lakmusowy wobec pana prezydenta Dudy – dodała Leszczyna.

 

Do odrzucenia przez Sejm prezydenckiego weta potrzeba większości kwalifikowanej trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

TAGI: dobre praktyki, prezydent rp, rio,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane