W samorządach

Jest już gotowa koncepcja Zagłębiowskiego Parku Sportowego

Warszawska firma JSK Architekci odpowiedzialna m.in. za projekt Stadionu Narodowego i obiekt Legii Warszawa wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP z Katowic.

– To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miasta dlatego też przygotowujemy się do niej tak starannie. Zdecydowaliśmy się na konkurs bo naszym zdaniem inwestycje o takim charakterze nie powinny się odbywać w tradycyjny sposób, czyli projekt, następnie zamówienia publiczne, najniższa cena, budowa – tłumaczył prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.  – Obiekty mają być całoroczne. Chcemy, by mieszkańcy przychodzili tu na spacery, odwiedzali restauracje, kawiarnie, siłownię i muzeum zagłębiowskiego sportu, które powstanie przy okazji - mówił prezydent Chęciński  Dodatkowo muszą być funkcjonalne i dobrze wpisywać  się w charakter Górki Środulskiej.

 

Zwycięska koncepcja stadionu  z widownią na 12 tys. osób, halą sportową (3 tys.) i lodowiskiem (2,5 tys.) powstała we wrocławskim biurze spółki JSK.  – Najważniejsza była dla nas lokalizacja, a ta jest szczególna. To tereny zielone, miejsce rekreacji. Zakładamy, że stadion, hala i lodowisko muszą się w ten krajobraz wpasować. Natura to motyw przewodni. Zaproponowaliśmy trzy niezależne bryły, gdyż park będzie budowany etapami. Między stadionem, halą i lodowiskiem znajdzie się przestrzeń parkowa, która będzie służyła mieszkańcom. Funkcje tych trzech budynków również będą bogate – powiedział Piotr Bury z JSK ARCHITEKCI

 

 

Zgodnie z planami stadion, hala sportowa i lodowisko będą powstawały etapami. Za każdym razem między nimi będzie powstawała przestrzeń publiczna w formie placu parkowego.

Budowa wszystkich obiektów ma kosztować około 150 mln zł. Stadion, hala i lodowisko mają powstawać etapami. Zanim jednak rozpocznie się budowa, kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 3 mln zł.

Zanim opracowany zostanie szczegółowy projekt, a następnie plan budowy na temat inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy. W marcu urząd miejski planuje w tej sprawie konsultacje społeczne. – Będę powtarzał to jak mantrę, ale Sosnowiec jest na tyle dużym i ważnym miastem, miastem 200 tys., że brak takiego obiektu po prostu nie przystoi do rangi stolicy Zagłębia. Dlatego też będę namawiał mieszkańców aby dali nam zielone światło do budowy obiektu, z którego w przyszłości na pewno będziemy dumni – zachęca prezydent Sosnowca.

 

 

Tematy związane z kulturą, edukacją i sportem będziemy poruszać podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI, która odbędzie się w dniach 9-10 marca 2016 r. w Gdańsku. 

Na konferencję można zapisywać się  korzystając z formularza zamieszczonego na www.oswiataprzyszlosci.pl – zakładka zgłoszenia.

 

 

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane