W samorządach

Komitet Regionów w sprawie wdrażanie polityki spójności w Polsce

Mamy uzasadnioną obawę, że Polski rząd będzie chciał odebrać władzę samorządom w zakresie zarządzania funduszami europejskimi – mówił podczas spotkania z komisarz Coriną Cretu, marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marszałek Marek Woźniak zabrał głos podczas lutowej sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Zaapelował o utrzymanie w Polsce dotychczasowego modelu wdrażania polityki spójności, w którym część środków finansowych jest implementowana z sukcesem przez regiony. – My przedstawiciele polskich samorządów mamy uzasadnioną obawę, że polski rząd będzie chciał wystąpić do Komisji Europejskiej o renegocjację umowy partnerstwa i programów regionalnych, po to aby odebrać władzę samorządom w zakresie zarządzania funduszami i przekazać ją urzędnikom rządowym – stwierdził w trakcie dyskusji z unijną komisarz odpowiedzialną za politykę spójności Coriną Creƫu.

 

Marszałek podkreślił, że samorządy w Polsce od lat wdrażają unijne fundusze z sukcesem i ma nadzieję, że nadal będą mogły to robić. Polski model zarządzania polityką spójności, gdzie duża część pieniędzy z unijnego budżetu jest przekazywana bezpośrednio do regionów, jest podawany w Unii Europejskiej za wzór skutecznego i efektywnego wykorzystywania tych środków. Komisarz Creƫu zgodziła się, że Polska potrzebuje gwarancji ciągłości i stabilności w realizowaniu polityki spójności. – Polska odniosła duży sukces we wdrażaniu funduszy unijnych i dlatego ważne jest, aby były one nadal implementowane przez osoby, które mają w tym doświadczenie – podkreśliła Komisarz.

 

W trakcie sesji plenarnej z członkami Komitetu Regionów spotkał się również przedstawiciel prezydencji Holandii w Radzie Ronald Plasterk, minister spraw wewnętrznych i ds. kontaktów z Królestwem. Przedstawił priorytety prezydencji, według których państwa członkowie będą pracować do lipca w Radzie Europejskiej. Prezydencja holenderska przyjęła trzy priorytety. Jej celem będzie budowanie Unii Europejskiej, która: skupia się na kwestiach zasadniczych z myślą o trwałej poprawie jakości prawodawstwa, a także jego uproszczeniu i ułatwieniu stosowania w praktyce, generuje wzrost i miejsca pracy poprzez innowacyjność, np. dążenie do usuwania przeszkód dla innowacji i wzmacnianie gospodarki cyfrowej oraz aktywnie angażuje obywateli i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w kształtowanie polityki.

 

Te trzy priorytety prezydencji holenderskiej odzwierciedlają pięć nadrzędnych priorytetów strategicznego programu Rady Europejskiej z 2014 r. Priorytety te mają na celu stworzenie Unii Europejskiej: o wysokim poziomie zatrudnienia, wzrostu i konkurencyjności, wzmacniającej upodmiotowienie i ochronę wszystkich obywateli, posiadającej unię energetyczną i przyszłościową politykę w dziedzinie klimatu, gwarantującej wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość oraz będącej silnym graczem globalnym.


Źródło: Informacja prasowa Komitetu Regionów.

TAGI: fundusze unijne, finanse samorządowe,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane