W samorządach

MSWiA zapowiada masową migrację akt stanu cywilnego

Fikcyjne śluby i masowa migracja akt stanu cywilnego – to były najważniejsze tematy lubuskiej Konferencji „70-lecie ujednoliconej rejestracji stanu cywilnego w Polsce”, w części poświęconej aktualnym problemom Urzędów Stanu Cywilnego.

W bieżącym roku obchodzimy 70 – lecie ujednoliconej rejestracji stanu cywilnego w Polsce. Zmianę przeprowadzono  zaraz po wojnie i weszła w życie 1 stycznia 1946 roku. – Obecnie, jesteśmy świadkami kolejnej bardzo doniosłej rewolucji w dziedzinie rejestracji stanu cywilnego.

 

Podobnie jak 70 lat temu, również i dzisiaj zaistniałe zmiany powodują, że musimy na nowo zdefiniować system rejestracji stanu cywilnego oraz miejsce i znaczenie urzędów stanu cywilnego w systemie administracji publicznej. Z tego też powodu jubileusz ten jest wydarzeniem wyjątkowym. Łączy bowiem dwa niezwykle ważne okresy w historii funkcjonowania tak ważnych dla nas wszystkich instytucji – opowiada Sławomir Wojciechowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Soli.

 

Oprócz części historycznej konferencja miała jednak bardzo ciekawe elementy współczesne. O czekających urzędników zmianach legislacyjnych w ustawie prawo o aktach stanu cywilnego opowiedziała Pani Barbara Łapińska, naczelnik wydziału z Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA. Mająca niebawem wejść w życie ustawa wprowadzi rozwiązania, które znacząco poprawią wydajność pracy oraz zwiększą efektywność obsługi klientów w urzędach stanu cywilnego.

 

Najnowsze koncepcje rozwoju funkcjonalności systemu teleinformatycznego rejestracji stanu cywilnego zaprezentowała Anna Weber, kierownik Projektu Systemu Rejestrów Państwowych z Ministerstwa Cyfryzacji oraz Anna Kot z Centralnego Ośrodka Informatyki.

 

Największe zainteresowanie wśród słuchaczy budziła jednak koncepcja masowej migracji aktów stanu cywilnego do systemu centralnego. Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie, w stosunkowo krótkim czasie przeniesienie jak największej ilości dotychczasowych aktów stanu cywilnego do rejestru centralnego. W tym celu został powołany przez Ministerstwo Cyfryzacji zespół analityczny, którego zadaniem jest przygotowanie masowej migracji do wdrożenia produkcyjnego. Harmonogram prac jest intensywny, zakłada bowiem cotygodniowe spotkania, w ramach których weryfikowane będą poszczególne etapy projektu (w następnym wydaniu magazynu Wspólnota większy artykuł na ten temat).

 

Kierownicy urzędów stanu cywilnego mogli zapoznać się też z zagrożeniami wynikającymi z fikcyjnych ślubów. Zjawisko to, które z racji obecnej sytuacji w Europie zaczyna się nasilać zdiagnozował ppłk Straż Granicznej Krzysztof Damuć. Kierownicy urzędów stanu cywilnego mogli również poznać sposoby rozpoznawania dokumentów podróży wydawanych przez inne państwa. Jak pokazuje rzeczywistość, współpraca urzędów stanu cywilnego ze Strażą Graniczną jest w tym aspekcie bardzo potrzebna. Znane są bowiem sytuacji, gdzie w ten sposób doszło na terenie Polski do skutecznego zatrzymania poszukiwanych lub nielegalnie przebywających cudzoziemców.

 

Konferencja odbyła się 27-28 kwietnia 2016 odbyła się w Łagowie - Lubuska Konferencja pt. „70-lecie ujednoliconej rejestracji stanu cywilnego w Polsce”. Organizatorem spotkania było Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, którego prezesem jest Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Patronat Honorowy konferencji udzielił Wojewoda Lubuski. W spotkaniu udział wzięło 55 kierowników usc z całego województwa lubuskiego oraz zaproszeni goście z Warszawy – przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji jako resortów merytorycznie związanych z rejestracją stanu cywilnego w Polsce.  

 

 

Podczas konferencji miała miejsce uroczystość wręczenia złotych, srebrnych i brązowych medali za długoletnią służbę nadanych przez Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudę. W imieniu Prezydenta, odznaczeń dokonał Wicewojewoda Lubuski – Pan Robert Paluch.

 

Złote medale otrzymały:

1.      Pani Krystyna Breń – USC Bogdaniec

2.      Pani Ewa Cichoń – USC Sulęcin

3.      Pani Małgorzata Hetmańska – USC Sława

4.      Pani Grażyna Jasińska – USC Żary

5.      Pani Kazimiera Józwiak – USC Gubin

6.      Pani Irena Leśniewska – USC Lubiszyn

7.      Pani Maria Pawłowska – USC Nowogród Bobrzański

8.      Pani Dorota Rutkowska – USC Czerwieńsk

 

 

Srebrny medal otrzymała Pani Mirosława Winnicka z USC Gorzów Wlkp., a brązowy Pani Izabela Stachowiak – USC Cybinka.

 

 

 

 

TAGI: informatyzacja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane