W samorządach

Narady Obywatelskie: mieszkańcy dyskutują jak uatrakcyjnić centrum Opola Lubelskiego

Centrum miasta to nie tylko miejsce, to również sposób spędzania czasu. Co zrobić, by mieszkańcy chcieli tu częściej przebywać? Odpowiedź nie jest łatwa, ale jedno jest pewne – bez mieszkańców nie da się tego ustalić – uważają władze Opola Lubelskiego, które razem z Fundacją Pole Dialogu zorganizowały narady obywatelskie w mieście.

Spotkania z mieszkańcami odbywają zgodnie z zasadami narad obywatelskich. Metoda jest bardzo popularna w Danii czy Szwajcarii. W trakcie kilku spotkań zainteresowani mieszkańcy rozmawiają nie tylko ze sobą, ale również z ekspertami. Poszerzają swoją wiedzę oraz są w stanie dokładniej określić własne oczekiwania.

 

Taką formę prowadzenia dialogu od kilku lat promuje Fundacja Pole Dialogu, która przeprowadziła narady obywatelskie w różnych miejscowościach, m.in. w Rejowcu Fabrycznym i Poniatowej na Lubelszczyźnie, czy Starogardzie Gdańskim i Zblewie na Pomorzu. Tym razem przedstawiciele fundacji przede wszystkim wspierają lokalny zespół. Oprócz szkoleń z prowadzenia spotkań, pomagają również przygotowywać scenariusze i materiały informacyjne.

 

 

Władze Opola Lubelskiego postanowiły zorganizować cztery warsztaty. Zapisało się na nie ponad trzydzieści osób w różnym wieku. Wśród nich są zarówno kobiety i mężczyźni, uczniowie i seniorzy, właściciele firm w centrum i mieszkańcy, którzy po prostu często tam przebywają. Co ciekawe, zebrania przygotowują i prowadzą sami mieszkańcy wspierani przez Fundację Pole Dialogu, która pomaga im odnaleźć się w tej nowej roli. Tworzą zespół do spraw narady obywatelskiej, utworzony przy opolskim urzędzie miasta. Już pierwszy warsztat pokazał, że taki pomysł na rozmowę to dobry pomysł. Mieszkańcy wskazywali miejsca, w których czują się źle lub niebezpiecznie. Pojawiły się również pierwsze pomysły na zmiany: remonty kamienic, zwiększenie ilości zielenie, a także stworzenie miejsc, w których przyjemnie będzie spędzić czas.

 

Kolejne spotkania podzielono tematycznie. Podczas drugiej narady mieszkańcy skupili się na transporcie i bezpieczeństwie. Wspierali ich w tym urzędnicy i policjanci. Wszyscy zgodzili się z tym, że należy ograniczyć liczbę samochodów ciężarowych przejeżdżających przez miasto. Bez tego trudno będzie mówić o atrakcyjnym centrum. Zgłaszano jednak również inne propozycje. Mieszkańcy wskazywali, gdzie stworzyć nowe parkingi. Rozmawiali też o bezpieczeństwie rowerzystów oraz monitoringu.  

 

 

W marcu zostaną zorganizowane ostatnie dwa spotkania narady. Uczestnicy porozmawiają o remontach kamienic, estetyce oraz instalacjach wodno-kanalizacyjnych. W tych spotkaniach również wezmą udział specjaliści. Co się stanie dalej? Pomysły i zalecenia uczestników spotkań są zapisywane i zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom Opola Lubelskiego podczas wysłuchania publicznego w kwietniu. Zalecenia, które zyskają największe poparcie w głosowaniu, staną się rekomendacjami dla władz. Dzięki temu urzędnicy będą wiedzieć, czym warto zająć się w pierwszej kolejności.

 

Narady obywatelskie w Opolu Lubelskim są organizowane dzięki wsparciu z Programu Obywatele dla Demokracji finansowanemu z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

 

Zdjęcia: Materiały Fundacji Pole Dialogu.

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane