W samorządach

PiS pisze nową ustawę metropolitalną

Projekt nowej ustawy dotyczy już tylko województwa śląskiego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przekazał Małgorzacie Mańce-Szulik, prezydent Zabrza oraz przewodniczącej zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, projekt nowej ustawy metropolitalnej  dla województwa śląskiego. Jego zdaniem obecnie obowiązująca ustawa o związkach metropolitalnych jest niedopracowana i wymaga zmian.

 

– Nowy projekt ustawy wraca do źródeł jeśli chodzi o metropolie. W naszej ocenie i w rozmowach z ekspertami (…) obowiązująca ustawa ma wiele mankamentów. Doszliśmy do wniosku, że trzeba wrócić do poprzedniego pomysłu, żeby sprawa metropolii skoncentrowana została na Górnym Śląsku – powiedział Błaszczak, cytowany przez PAP.

 

Jak twierdzi MSWiA, dzięki nowej ustawie metropolitalnej dla województwa śląskiego najważniejsze dla obywateli usługi publiczne, takie jak transport czy gospodarka, będą miały jednego gospodarza, który będzie wykonywał swoje zadania z myślą o całym obszarze.

- Ustawa daje możliwość współpracy i koordynacji planów zagospodarowania przestrzennego, oraz daje możliwość współpracy w ramach stworzenia systemu wspólnej komunikacji miejskiej – podkreślił szef MSWiA.

 

Przypomnijmy, że dotychczas obowiązująca ustawa metropolitalna, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, została przez MSWiA skrytykowana. Wiceminister Jarosław Zieliński na posiedzeniu komisji w Sejmie powiedział o niej, że jest fatalna, niedopracowana i wymaga nowelizacji. Ustawa umożliwia powoływanie przez Radę Ministrów związków metropolitalnych. Aby jednak mogła zostać zrealizowana, resort spraw wewnętrznych i administracji powinien był wydać trzy rozporządzenia wykonawcze: delimitacyjne (chodzi o ustalenie granic obszarów metropolitalnych na potrzeby powołania związków poprzez wskazanie gmin, które mają wejść w ich skład), określające tryb postępowania w sprawie składania wniosków przez rady gmin z obszarów metropolitalnych oraz finalizujące powstanie związków metropolitalnych i ustalające ich nazwę.

 

Rząd rozporządzeń jednak nie wydał, choć o wydanie ich od wielu tygodni bezskutecznie apelował Górnośląski Związek Metropolitalny.

 

Związki metropolitalne formalnie miały być powołane 1 lipca 2016 r., a uzyskiwać dochody i realizować zadania od 1 stycznia 2017 roku.

TAGI: gospodarka, polityka miejska, projekt ustawy, prezydent miasta,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane