W samorządach

Polkowice świętują 10-lecie programu „Chronię Życie przed Rakiem”

To była pierwsza gmina w Polsce, która zdecydowała się na finansowanie szczepień dla nastolatek.

Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia. Pierwszą gminą, która zdecydowała się na finansowanie szczepień dla nastolatek były Polkowice, które w tym roku obchodzą jubileusz 10-lecia istnienia programu „Chronię Życie przed Rakiem” udowadniając, że niektóre samorządy potrafią skutecznie walczyć z rakiem szyjki macicy.

 

W Polsce szczepienie przeciwko  HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jego koszt waha się od 900 do 1200 zł za cały cykl. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. W wielu krajach o mniejszym PKB per capita, jak Czechy, Słowacja czy Węgry, szczepionki te są refundowane z budżetu państwa. Polki wciąż czekają na powszechne szczepienia chroniące przed wirusem HPV.

 

Niektóre samorządy prowadzą programy profilaktyki raka szyjki macicy z własnych środków – edukując, nakłaniając kobiety do zgłaszania się na cytologię oraz finansując szczepienia dla dziewcząt. W Polsce jest to jedyny, quasi-systemowy sposób, który podejmuje wyzwanie walki z RSM, jednak takie działania prowadzą tylko nieliczne samorządy.

 

W Polkowicach program powstał w 2006 roku z inicjatywy dyrektora Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych Marioli Kośmider. Pełniący obowiązki burmistrza Polkowic Wiesław Wabik nie miał wątpliwości, że  jest to ważna inicjatywa i mimo że wcześniej żadna gmina nie zdecydowała się finansować szczepień jako jednej z metod profilaktyki, zdecydował się na ten krok.

 

 - W tym roku mija dokładnie 10 lat od tego wydarzenia. Dzięki finansowaniu przez gminę Polkowice i Związek Gmin Zagłębia Miedziowego już prawie 2400 dziewcząt skorzystało ze szczepień. W tym roku będzie to grupa kolejnych 150 gimnazjalistek –  powiedziała Mariola Kośmider, i dodała: – Program „Chronię Życie przed Rakiem” to nie tylko szczepienia, ale także edukacja i profilaktyka wtórna, czyli cytologia.

 

Polkowice dbają też o profilaktykę raka piersi. Mieszkanki miasta mogą także skorzystać w ramach programu z badań mammograficznych i ultrasonograficznych piersi, które także finansuje gmina. Przez cały rok w polkowickiej przychodni funkcjonuje Gabinet Zdrowia Kobiety, w którym doświadczone położne uczą kobiety samobadania piersi, wykonują cytologię, a także przygotowują młode kobiety do pierwszej wizyty u ginekologa.

 

W działaniu gminy bardzo zaangażowały się polkowickie Amazonki, a pięć lat temu do akcji profilaktyki włączyli się też chłopcy, pokazując swoje twarze na bilboardach, włączając się w działania prowadzone w szkołach i wspierając swoje koleżanki w propagowaniu zdobytej wiedzy.

TAGI: burmistrz, dobre praktyki, opieka zdrowotna, polityka spoleczna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane