Prawo

Pomoc żywnościowa od grudnia

Od bieżącego miesiąca rozpoczyna się realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

Jest to nowy program, który zastąpił realizowany wcześniej Program PEAD. Polegać będzie na dostarczaniu osobom najuboższym w Polsce pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków. Dodatkowo wobec osób objętych Programem realizowane będą różne działania towarzyszące, mające na celu włączenie społeczne.

 

Planuje się, aby nowy Program Operacyjny „Pomoc żywnościowa” wykorzystał dotychczasowe sprawdzone już rozwiązania w zakresie dystrybucji żywności oraz kryteriów przyznawania pomocy. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia również  diagnoza w zakresie wsparcia z pomocy społecznej, zarówno w części dotyczącej liczby świadczeniobiorców, struktury rodzin korzystających z pomocy społecznej, jak i powodów przyznawania tej pomocy. Program będzie wspierał osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej i polegać będzie na pomocy żywnościowej, która zaspokoi ich podstawowe potrzeby w tym zakresie. Jest to najbardziej wymierne wsparcie osób potrzebujących, bowiem są to artykuły pierwszej potrzeby w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki takiej pomocy zaoszczędzone środki budżetów własnych osoby i rodziny będą mogły przeznaczyć na inne potrzeby.

 

Program jest krajowym programem operacyjnym pomocy żywnościowej i/lub podstawowych produktów konsumpcyjnych. Oprócz działań obejmujących pomoc żywnościową będzie oferować jeszcze działania towarzyszące, mające na celu włączenie społeczne odbiorców końcowych pomocy. Program będzie realizowany na terenie całego kraju.

 

Instytucją zarządzającą (IZ) Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest Minister Pracy i Polityki Społecznej, instytucją pośredniczącą (IP) Agencja Rynku Rolnego, zaś instytucją certyfikującą i audytową (IC i IA) Ministerstwo Finansów.  Pomoc udzielana będzie przezorganizacje partnerskie o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym (wyłonione w drodze konkursu), które będą wspierane przez organizacje partnerskie regionalne (OPR) i lokalne (OPL).

 

Do realizacji PO PŻ w latach 2014-2015 wybrane zostały 4 organizacje - Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Federacja Polskich  Banków Żywności oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej, które podpisały już umowy z IP.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane