W samorządach

Rowery w Warszawie

Wzrośnie liczba wypożyczalni rowerowych, będzie można szybciej i łatwiej wypożyczać jednoślady a na ulicach pojawią się rowery elektryczne. Te wszystkie zmiany zostaną wprowadzone w stolicy już za rok - po rozstrzygnięciu przetargu na operatora systemu rowerowego w latach 2017-2020. Tymczasem już 1 marca rusza piaty sezon warszawskiego roweru miejskiego.

- Zima już za nami i czas rozpocząć piąty sezon Veturilo. W tym roku będzie można korzystać z 204 stacji i ponad 3 tys. jednośladów. Mam nadzieję, że to będzie kolejny udany sezon i serdecznie zapraszam na rowery – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

W ubiegłym sezonie rowery Veturilo były wypożyczane 1 975 083 razy a do grona użytkowników dołączyło 82 658 osób. Łącznie od startu systemu w 2012 r. miejskie rowery wypożyczano 6 069 514 razy, a w systemie zarejestrowało się 374 821 użytkowników. Statystycznie rowery w stolicy były wypożyczane co 10 sekund, a co 4 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik.

 

Oprócz systemu rowerów miejskich w stolicy można będzie korzystać także z ponad tysiąca parkingów rowerowych, 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych i wypożyczalni rowerów trójkołowych dla seniorów.

Sieć rowerowa w stolicy ma już 463 kilometrów - w tym 371 km dróg dla rowerów, 57 km ciągów pieszo-rowerowych i 35 km pasów i kontrapasów rowerowych. A miasto ciągle rozbudowuje infrastrukturę. Plany na ten rok zakładają budowę i remont 80 km tras rowerowych, z czego ponad 40 km będą stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego.. Powstanie też kilkadziesiąt kilometrów nowych pasów dla rowerów. Natomiast w 2017 zaplanowano budowę kolejnych 55 km tras rowerowych.

 

Rowerowa przyszłość stolicy

- W tym roku kończy się umowa z obecnym operatorem Veturilo dlatego podjęliśmy już decyzję o przyszłości naszego systemu. Chcemy go rozbudować do minimum 300 stacji i ponad 4 tys. rowerów, co z pewnością ucieszy wszystkich sympatyków i użytkowników rowerów w stolicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz


17 marca br. na sesji Rady m.st. Warszawy, samorządowcy zdecydują o przyznaniu środków finansowych na ten cel a już pod koniec miesiąca zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni operatora systemu na kolejne cztery lata.

Według przyjętych założeń rowery w latach 2017-2020 będzie można wypożyczać od marca do końca listopada. Do dyspozycji użytkowników będzie 300 stacji z 4300 rowerami. W tym aż 10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi (Powiśle, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście) i 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (w okolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły). Zwiększy się także liczba dostępnych tandemów (do ok. 40). Terminale zostaną wyposażone w kolorowe wyświetlacze a na stacjach pojawią się pompki do rowerów. Co ważne jednoślady będzie można łatwo i szybko wypożyczać za pomocą aplikacji, bez konieczności podchodzenia do terminala.

 

 

 

Tematy związane z kulturą, edukacją i sportem będziemy poruszać podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI, która odbędzie się w dniach 9-10 marca 2016 r. w Gdańsku. 

Jeszcze do 3 marca można zapisywać się na konferencję, korzystając z formularza zamieszczonego na www.oswiataprzyszlosci.pl – zakładka zgłoszenia.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane